27 Октомври, 2020
0.0236

ГРЦИЈА ПРЕД КОЛАПС: Нема слободни кревети во болниците

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 23 Септември, 2020

Болниците во Грција се пред колапс поради пандемијата. 

Слободни кревети нема во регионот Атика

Здравствениот систем во регионот Атика во кој припаѓа и Атина пропаѓа затоа што  бројот на заразени со коронавирус продолжува да расте.

Најмалку 580 луѓе добиваат здравствена заштита во болниците. Просечната возраст на интубирани пациенти е 68 години, а на интензивна нега има и млади на возраст над 17 години.

Регистрирани се околу 300 случаи секој ден во последните две недели, додека капацитетот собира скоро половина од новите дијагнози на територијата (210 потврдени случаи беа регистрирани вчера).

Досега Грција брои 15.928 заразени со коронавирус, и 352 жртви.

Грција сега е пред повторно воведување на карантин. 

Можеби ќе ве интересира

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Бојко Борисов позитивен на коронавирус

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Борисов денеска има негативен тест, ама е во изолација

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Нема имунитет и по болеста: Тројца Срби повторно заразени

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

Вучиќ им посакал убав ден на Србите со неговото омилено јадење: Лавина реакции

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ИМА НАД 1.600 ЗАРАЗЕНИ: Словенија пред целосен карантин

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

ЌЕ БИДАТ ЗАГРОЗЕНИ ЛУЃЕТО И НИВНИТЕ ИМОТИ: Еве каква зима ќе има на Балканот и во Европа

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб

НИ МАСКИ НА ОТВОРЕНО, НИ ЗАДОЛЖИТЕЛЕН ПЦР ТЕСТ - еве каква одлука донесе српскиот кризен штаб