26 Јули, 2021
0.0228

Грција регистрира над 3.500 заразени со коронавирусот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 21 Јули, 2021

Кај јужниот сосед е регистриран најголем дневен пораст на новозаразени со коронавирусот во последните три месеци. 

Вчера се потврдени 3.565 случаи, што е најголем број забележан во текот на четвртиот бран од пандемијата,  пишува весникот „Катимерини“. Во понеделникот се регистрирани 1.834 случаи, а забележан е и скок на бројот на новозаразени на сите популарни грчки острови за одмор, како и на Атина, Солун и во другите градови.

Дневниот број на починати е едноцифрен, затоа што во текот на вчерашниот ден починаа 9 луѓе, а 121 пациент биле приклучени на респиратор.

Можеби ќе ве интересира

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Зошто во Србија расте бројот на заразени ако се вакцинирани 48 отсто од граѓаните?

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

Утре во Косово ќе биде Ден на жалост за загинатите во Хрватска

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

УНЕСКО критикува за Аја Софија, турските власти не ги прифаќаат забелешките

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

САД ЗА ИЗЈАВАТА НА ДОДИК: Заканите за распад на Босна и Херцеговина се неприфатливи

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

(ВИДЕО) Застрашувачки татнеж од земјотресот во Петриња

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

Возачот на автобусот кој се преврте е уапсен, признал дека задремал

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

ЕПИЛОГ ОД НЕСРЕЌАТА ВО ХРВАТСКА: Има 10 загинати, 45 повредени, осум се во тешка состојба

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

Млад човек прободен со нож во око на свадба во Бања Лука?

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција

(ВИДЕО) Жена претепа маж на плажа во Турција