28 Ноември, 2020
0.0187

Грција затвора граничен премин со Албанија, откако беше фатен организиран криминал со потврди за негативни тестови во Корча

Објавено во: Балкан 20 Ноември, 2020

Откако беше откриено фалсификување на потврди, грчките безбедносни органи одлучија времено да го затворат граничниот премин Капштица, кај Корча во Албанија.

Преминот се затвора од денес до 4 декември 2020 година и нема да биде дозволено движење на пешаци и возила (автомобили, автобуси и камиони) и на влезот и на излезот од Грција.

Грчките служби идентификуваа дека од најмалку две точки во градот Корча, членови на организацијата изработувале потврди за негативни тестови со неточни податоци, кои потоа,  им ги продавале на патниците кои сакале да поминат преку царината на Капштица кон Грција .

Најмалку 9.000 потврди се идентификувани како фалсификуван. Инаку на овој граничен премин дневната квота за преминување броеше 300 луѓе на ден. Затворањето на Капштица ќе ги принуди жителите на Корча да изберат премин низ Северна Македонија или пак кај Какавија.

Извори од грчката полиција за албанскиот Топ Чанел велат дека иако ги известиле своите албански колеги за ситуацијата, ништо не се сменило. Станува збор за организација која имала добра заработка од ваквата нелегална активност а имала и подршка од локалните власти и структури во полицијата.

Грчките полициски власти, врз основа на официјалното известување испратено до Граничната полиција Капштица, појаснуваат дека при спроведување на одлуката на грчката влада да преземе мерки за справување со ситуацијата создадена како резултат на пандемијата Ковид-19, од 20 ноември во 06:00 часот наутро, до 04.12.2020 година, граничниот премин Капштица ќе биде блокиран и нема да биде дозволено движење на пешаци и возила (автомобили, автобуси и камиони) како на влезот и на излезот од Грција.

Граничната полиција Капштица ги повикува сите граѓани кои сакаат да патуваат во Грција, во оваа временска рамка, да избегнуваат патување кон оваа премин.

По должината на патната оска Корча-Капштица, ќе има полициски сили кои ќе ја следат состојбата и нема да дозволат премин на возила во правец кон Капштица.


Можеби ќе ве интересира

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија