18 Јули, 2024
0.0274

ГРУБИ СЕ ПРОСТИ ОД ФУНКЦИЈАТА И СЕ ПОФАЛИ ШТО СЕ НАПРАВИЛЕ ЗА АЛБАНЦИТЕ: Ќе бидам покрај Али Ахмети!

Објавено во: Македонија 25 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

На 1 септември 2020 година за прв пат бев избран за член на Владата на позицијата прв вицепремиер и министер за политички систем, функција која исто така за прв пат ја извршуваше лице и беше исполнето напето изборно ветување, објави Артан Груби, кој досега беше министер за односи меѓу заедниците.
Во овие речиси 4 години се обидов заедно со моите колеги, кои придонесоа за формирање на супер репрезентативен тим, да го направиме најдоброто, колку што знаеме и умееме, без да се реваншираме кон никого, без да мислиме лошо на никого, напротив, да оставиме белег, да бидеме запаметени по големи, неповторливи дела, дела кои ќе пишуваат историја и за кои ќе се зборува со години и децении по нас и ќе бидеме запаметени по нив.

Работевме Албанците да се чувствуваат вистински претставени, горди на носителите на институциите и да почувствуваат како е да се владее, да се биде на чело на државата достоинствено, со знаење, храброст и посветеност.

Од 2020 до 2024 година, покрај пандемијата Ковид-19 и војната во Украина која донесе економска, енергетска, ценовна, безбедносна криза итн., имавме и три изборни процеси, локални, претседателски и парламентарни, во кои победивме со зголемување на бројот на гласови од прелиминарните изборни процеси.

Во текот на работата, сепак, се прават грешки, за кои се извинувам и ви барам прочка ако ненамерно згрешивме, отежнавме или дури ако не успеавме да ви завршиме некоја работа.

Се случува на некој да му се допаѓа начинот на работа, на другиот не, некој го смета за арогантен, другиот модерен, авангарден, но тоа никого не повредило ниту влијаело на некој процес или проект.

4-годишниот агресивен и интензивен лов на вештерки, секојдневен, со напади од сите можни страни, против нас, против мене, членовите на моето семејството, дури и мојот дом, не не дефокусираше од нашите цели да го реализираме најуспешниот владејачки мандат во историјата на земјата.

Овој мандат го заокружуваме со победа во сите изборни процеси, со албански премиер, вицепремиер, со 13 албански ресорни министри , со бескрајни заменици министри, државни секретари, директори, заменици директори, членови на управни и надзорни одбори, предводници на институциите, со распределба на сите административци по повеќе од една деценија чекање и неправда, признавање на факултетите, унапредување на административците, обезбедување на зградата на Министерството за политички систем како дом на Охридскиот договор, каде што ги сместивме и Националниот ансамбл, агенцијата за јазици, јазичниот инспекторат, формиравме многу ветени институции како Уметничката галерија во Гостивар, Музичкиот ансамбл, Националниот парк Шар Планина итн., завршувањето на пописот на населението по две децении. каде Албанците излегоа 30%, преземањето на раководни позиции кои беа табу за Албанците и другите заедници, вработивме и дадовме решенија за илјадници граѓани.

Владата ја водевме и на албански јазик, на повеќе од половина од седниците во мандатот претседавав, а власта ја спроведувавме доследно, братски соработувавме со Владата на Косово и Албанија, ги урнавме границите меѓу Скопје - Приштина и Тирана со закони и одлуки, ја завршивме делницата од два километри од автопатот Скопје - Блаце, го завршивме проектирањето на 10-километарската делница од автопатот Скопје - Блаце и го објавивме повикот за избор на изведувач за доизградба на автопатот, овој процес е пред завршување, издвоивме 8 милиони евра за булеварот Хасан Приштина (патот за Косово), одвоивме десетици милиони евра за општините, целосно ги реновиравме магистралните патишта Струга - Ќафасан и Скопје - Блаце, го изградивме патот Извлр - Бошков мост, ги изградивме скоро сите училишта што ги ветивме, студентски домови, универзитетски кампуси, градинки, спортски сали, болници, театри, базени итн., го усвоивме националниот буквар, секоја година реализиравме просечно 90% капитални инвестиции и нашето најголемо дело, достигнувањето на кариерата и животот, за граѓаните и за нацијата, е најголемиот проект во историјата на нашата земја што не прави засекогаш горди и ќе не зближи - КОРИДОРОТ 8 .

Посакувам секоја влада после нас да направи многу повеќе и подобро од нас, но секогаш да го има легитимитетот на гласачот кој во овој случај недостасува, а не да стане слуга на најголемиот партнер во Владата за парче моќ за самите себе си, а притоа да го понижат и срамат народот.

Едно е сигурно, секое достигнување е заедничко, на целиот тим во владата, во собранието, во општините, во партијата и го носи авторството на големата поддршка и целосна доверба на Али Ахмет и граѓаните.

Бескрајно сум благодарен за поддршката што ја даваат граѓаните, семејството, партијата, колегите, колегите, вработените, медиумите, граѓанското општество, академскиот свет, меѓународната заедница, пријателите во Албанија и Косово.

Ја ценам секоја критика, сугестија, предлози за подобрување и верувајте ми, научив многу од сите вас!

Ќе продолжам да бидам покрај претседателот Али Ахмети, на позицијата шеф на кабинет и член на Претседателството на најголемата и најуспешната политичка организација ДУИ како наследник на ОНА, за да се грижам за народот и земјата како и да не дозволиме понижување на нашите граѓани и третирање како слуги.

Ви благодарам на секој од вас поединечно, вечно сум благодарен за сета поддршка!“, напиша тој на фејсбук.Можеби ќе ве интересира

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

СРПСКИ ХЕЛИКОПТЕР, ХРВАТСКИ КАНАДЕР, ТУРСКИ ЕР-ТРАКТОРИ ГАСНАТ ПОЖАРИ ВО МАКЕДОНИЈА: „Пожарот на Серта се приближува кон селото Калањево“

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ПОВРЕДЕН ЖИТЕЛ НА СИРАКОВО ПРИ ГАСНЕЊЕ ПОЖАР: Има изгореници на рацете и на ногата

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ТОПЛИНСКАТА КУПОЛА Е „ВИНОВНА“: Македонија и делови од Европа ќе имаат историски долг топлотен бран до крајот на јули

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ЕВЗОНИ Е ПОВТРНО Е ОТВОРЕН ЗА СООБРАЌАЈ: Границата со Грција беше привремено затворена поради избувнување пожар

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ОД СИТЕ СТРАНИ ОКОЛУ НАС ГОРИ, ЧЕКАМЕ ДА СЕ ИЗГАСНЕ ДЕЛ ОД ПОЖАРОТ ЗА ДА СЕ ЕВАКУИРАМЕ: Драматично видео од градоначалникот на Ново Село

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

ПОЖАРНИКАРИТЕ ВО БИТОЛА ВО ОДБРАНА НА МАНАСТИРОТ: Поддршка за нив на социјалните мрежи

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

Правниците на СДСМ нудат бесплатна помош за партиски распределените кадри од новата власт

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

ПРИСТИГНУВААТ НОВИ ДЕТАЛИ ЗА ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Возилата се пренасочуваат на Дојран

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира

„Техничка влада не може да носи одлуки за зголемување средства“: Димитриеска Кочоска за Буџетот бара и Обвинителство да реагира