21 Септември, 2021
0.0371

ХАСАНИ СЕ ВРАТИЛ НА РАБОТА: Заменик министерот во оставка во операциона сала

Објавено во: Македонија 13 Септември, 2021

Заменик министерот за здравство во оставка Илир Хасани денеска објави фотографија со коментар дека се вратил на работа. Тој на 10 септември поднесе оставка од функцијата, заменик на министерот Венко Филипче, два дена откако изгоре модуларната болница во Тетово и загинаа 14 луѓе.


При поднесувањето на оставката Хасани напиша дека го прави тоа како највисок морален чин.

„И покрај фактор дека немам никаква врска со процедурите за модуларната болница, иако немам никаква врска ниту со организацијата на работата внатре во модуларната болница, мојата оставка е најмал чин кој што можам да го направам во овие тешки моменти, за да ги почитувам жртвите, повредените и новните семејства, рече Хасани. 

Тој е субспецијалист трауматолог. 


Можеби ќе ве интересира

ЈП Водовод отвори нова лабораторија за молекуларна микробиологија со real-time PCR детекција

ЈП Водовод отвори нова лабораторија за молекуларна микробиологија со real-time PCR детекција

Пендаровски со ќерката на Роберт Ф.Кенеди во Њујорк

Пендаровски со ќерката на Роберт Ф.Кенеди во Њујорк

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

Еве ја прогнозата за следните денови: што најави Славчо Поповски

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ЕДНАШ НЕДЕЛНО ЌЕ СЕ ЛЕТА НА РЕЛАЦИЈА Санкт Петербург – Скопје: Еве ги деталите

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Грчките медиуми пишуваат дека бил спречен атентат на Заев, тој не коментира

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

Скопјанец ја оставил вратата отклучена, по што насилници му упаднале и го истепале

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

(ВИДЕО) Во тензична атмосфера започна седницата на Комисијата за политички систем

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев за пописот: Многу граѓани кои одбиле, на вториот обид се одзвале

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи

Заев: Објектите помогнаа да не умираат луѓе на паркинзи