18 Јули, 2024
0.0233

ХОРОР ВО СОСЕДСТВОТО! Град со големина на јајце уби домашни животни, скршени коли, покриви: вонредна состојба по силното невреме (ВИДЕО)

Објавено во: Балкан 23 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Силното невреме кое вчера попладнето зафати делови од соседна Срабија, направи невидени штети во општина Осечина. Поради големината на градот кој паѓал предизвикани се огромни штети во домовите, помошните објекти, земјоделството. Притоа од силината на градот има убиени домашните животни во село Туѓин, Сирдија, село Осечина, градот Осечина и дел од с. Плужац.

Штабот за вонредни ситуации на општина Осечина одржа итна телефонска седница и прогласи вонредна состојба во деловите на општината погодени од катастрофата.

Во најбрз можен рок ќе се формираат комисии за проценка на штети, пишува Блиц.рс.

Покрај тоа што градот со големина на јајца уништи фасади, автомобили и нанесе огромни штети на земјоделството, дел од жителите на Осечина во моментот на силното невреме биле надвор, а и самите се здобиле со повреди.

Како што пишувавме претходно, силно невреме попладнево ја погоди западна Србија. Падна град со големина на лешници.Силно невреме пропратено со дожд и град падна и на Крупањ.

Банат, Бачка, Срем, западна и југозападна Србија и подрачјето на Белград беа во портокалово, додека Шумадија, Поморавље, југоисточна Србија и Косово и Метохија во црвено.

Црвениот метеоролошки аларм значи дека времето е многу опасно: Се предвидуваат особено опасни временски појави кои се со таков интензитет што можат да предизвикаат голема материјална штета и да бидат многу опасни за безбедноста на луѓето и животните. Треба често да бидете информирани за деталите за очекуваните метеоролошки услови и ризици. Следете ги наредбите и советите на надлежните државни служби.

Повеќе фотографии од состојбите во соседството на следниов линк

Фото: Принтскрин/Инстаграм

Можеби ќе ве интересира

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

МEДУЗИТЕ ГО ПРЕПЛАВИЈА ЦЕЛ ЈАДРАН, ТУКА СЕ И НАЈОТРОВНИТЕ: „Ако ве допрат, може трајно да останат лузни на кожата“

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

ДЕСЕТ ВОЗИЛА И 22 ПОЖАРНИКАРИ ГО ГАСАТ ПОЖАРОТ НА ЕВЗОНИ: Границата е затворена

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

„ПОЖАР НА ГРЧКА ГРАНИЦА“: Деталите се споделуваат во групата „Грција инфо“

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

НОВИ ПРАВИЛА НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ: Ригорозни казни и до 200.000 евра, а непослушните локални жители ги „ловат“ со дронови

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

Во Србија снимено страшно торнадо! Погледнете го морничавото видео кое се шири на социјалните мрежи!

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

„ЧОВЕКОТ НЕ ИЗЛЕГУВАШЕ НАДВОР“, ВЕЛАТ СОСЕДИТЕ, ИМАЛО И НЕПОДНОСЛИВА СМРДЕА - најнови детали од ужасот во Нови Сад

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

ХОРОР ВО НОВИ САД - питбултериер го убил својот сопственик, синот не можел да влезе во станот и повикал полиција и брза помош

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Двајца Турци загинаа откако стапнале во уличен вир со струја

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор

Гарапетритис по НАТО самитот: Власта во Северна Македонија систематски го крши Преспанскиот договор