23 Јуни, 2018
0.4313
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ХРВАТКА ВО ВИЕНА: Како се живее со 845 евра?

Објавено во: Финансии 10 Октомври, 2017

Миријам(59) од Хрватска како бегалец во 1992 година се преселила во Виена, по што брзо научила германски јазик. 

Долги години работела како медицинска сестра, но денес поради болеста мора да живее од социјална помош. 

Во 2011 година пропаднала фирмата каде работела, а потоа имала и многу здравствени проблеми. 

Иако во пензискиот фонд уплатувала пари 24 години, денес живее од 845 евра. 

Оваа социјална помош не е доволна во Австрија за основните трошоци. Кирија чини 527 евра, струја  48 евра, греење 86, осигурување 25, за мобилен 25, за интернет 31 евро. Од парите кои ги добива едвај остануваат 70 евра. 

„Го продавам она што што го стекнав изминативе години, дури и накит. Не можам веќе да си дозволам ниту квалитетна храна“ - вели таа. 

За година дена треба да добие пензија, а дотогаш може да прима и помалку пари од она што сега го добива.  

Можеби ќе ве интересира

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари

Сите гледаме Светско првенство, а тоа ќе не чини 11,9 милијарди долари