13 Јули, 2024
0.0246

ХРВАТСКА ИЗДАДЕ ЕВРООБВРЗНИЦА ОД 1,5 МИЛИЈАРДИ ЕВРА, имаше голем интерес од инвеститорите

Објавено во: Финансии 07 Јуни, 2023

Добивај вести на Viber

Министерството за финансии на Република Хрватска во вторникот успешно издаде еврообврзница на меѓународниот пазар на капитал во вкупен номинален износ од 1,5 милијарди евра, со рок на доспевање до 2035 година.

Годишната купонска каматна стапка е 4,00, а остварениот принос 4,047 отсто, се вели во соопштението објавено на веб-страницата на Министерството за финансии.

Трансакцијата, од објавувањето до затворањето на регистарската книга, е извршена во рок од еден ден, со исклучително силна побарувачка во вкупен износ од над 6,4 милијарди евра.

Регистрационата книга содржеше повеќе од 200 индивидуални интереси на најквалитетни инвеститори од повеќе земји: Германија, Велика Британија, Австрија, Франција, САД...

„Нивото на интерес, како и крајните услови на емисијата, се силна потврда за кредибилитетот на Република Хрватска како издавач на меѓународниот пазар, како и за довербата на инвеститорите во економијата и јавниот долг на државата, особено по приклучувањето кон еврозоната и Шенген од 1 јануари 2023 година“, се заклучува во соопштението од Министерство за финансии.

Можеби ќе ве интересира

„Домаќинства со повисоки примања прават над половина од непријавениот приход“: Фајненс тинк анализира „250 милиони евра помалку во буџетот“

„Домаќинства со повисоки примања прават над половина од непријавениот приход“: Фајненс тинк анализира „250 милиони евра помалку во буџетот“

РАСТ НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ - повисоки цените имаат и нафтата и златото

РАСТ НА СВЕТСКИТЕ БЕРЗИ - повисоки цените имаат и нафтата и златото

НАЈПОЗНАТИОТ ХРВАТ НА WALL STREET ДОБИ ОТКАЗ - еве како работеше и кои грешки ги направи

НАЈПОЗНАТИОТ ХРВАТ НА WALL STREET ДОБИ ОТКАЗ - еве како работеше и кои грешки ги направи

ОД НУДЕЊЕ БРЗИ КРЕДИТИ И ТОА КАКО ДОБРО СЕ ЖИВЕЕ - Изи Фајнанс лани со профит од половина милион евра

ОД НУДЕЊЕ БРЗИ КРЕДИТИ И ТОА КАКО ДОБРО СЕ ЖИВЕЕ - Изи Фајнанс лани со профит од половина милион евра

АЛО: МАКЕДОНЕЦОТ „САКСА“ ЗАРАБОТИЛ 3,1 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ИГРАЈЌИ ДОТА 2: Со заработката е прв гејмер на Балканот, зад него се гејмери од Србија и БиХ

АЛО: МАКЕДОНЕЦОТ „САКСА“ ЗАРАБОТИЛ 3,1 МИЛИОНИ ДОЛАРИ ИГРАЈЌИ ДОТА 2: Со заработката е прв гејмер на Балканот, зад него се гејмери од Србија и БиХ

Како САД ја стопираат тешко извојуваната глобална даночна реформа

Како САД ја стопираат тешко извојуваната глобална даночна реформа

ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ НА МРЕЖИТЕ: Чиј твит доби најмногу лајкови и кој е најследен на Тикток и Јутјуб во 2024 година

ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ НА МРЕЖИТЕ: Чиј твит доби најмногу лајкови и кој е најследен на Тикток и Јутјуб во 2024 година

КАКО ГЕРМАНИЈА СЕ ОТКАЖА ОД 380 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: имотот на богатите се зголеми по суспендирањето на данокот

КАКО ГЕРМАНИЈА СЕ ОТКАЖА ОД 380 МИЛИЈАРДИ ЕВРА: имотот на богатите се зголеми по суспендирањето на данокот

КЕЛНЕР ОД БОСНА ОТКРИ ЗА КОЛКАВА ПЛАТА РАБОТИ ВО ХРВАТСКА: Условите се многу подобри

КЕЛНЕР ОД БОСНА ОТКРИ ЗА КОЛКАВА ПЛАТА РАБОТИ ВО ХРВАТСКА: Условите се многу подобри