28 Мај, 2020
0.0440

Хрватскиот имунолог: Коронавирусот е само хистерија

Објавено во: Свет, Корона Вирус 28 Март, 2020

Познатиот хрватски имунолог д-р Среќко Сладољев, поранешен вработен во Институтот за имунологија и истакнат противник на вакцинација, даде интервју за порталот Дневни.хр во кое коментираше за состојбата во врска со коронавирусот. 

Сето ова тој ја нарече несериозна хистерија и голем срам за целиот свет и здравствен систем. 

- Нема ништо ново во коронавирусот што човештвото порано не го доживеало. Тоа е најчестиот вирус „influenca-like“ или вирус сличен на грип, кој нè погоди повеќе од 200 пати во последните 70 години. Ова го потврдува минималниот број на пациенти кои, да не беа медиумите и сензационално надуената паника, би се вклопувале во бројот на пациенти со сезонски грип и не би го ни забележувале - рече имунологот. 

Огромниот борец против парализирањето на секојдневието е цитиран на Машки Магазин.

Можеби ќе ве интересира

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари