09 Декември, 2023
0.0394

И Кумановци сакаат чист воздух

Објавено во: Македонија 17 Ноември, 2018

Добивај вести на Viber

Долгорочни, среднорочни и краткорочни мерки за намалување на аерозагадувањето побараа кумановци на денешниот собир на граѓани насловен „Искочи за чист ваздух“.

Собирот го организираа преку социјалните мрежи, а според дел од организаторите резултирал, откако по дури 14 дена високо загадување на воздухот, општинските власти презеле само мал дел од предвидени мерки за намалување за загадувањето, а опозицијата по 14 дена поднела барање за одржување вонредна седница.

Ревизија на еднонасоочниот сообраќај, зголемен инспекциски надзор, забрана за движење автомобили, пар -непар, мораториум за градежни активности, се само дел од краткорочните мерки кои ги предлагаат кумановци од денешниот протест.

Граѓанскиот активист Ивана Аткинс, пред насобраните ги прочита причините за собирот и додаде дека од планот донесен од општината од 2017-та година кој вклучуваше сет мерки за намалување на аерозагадувањето, сменет е само градоначалникот. Меѓу барањата е затворање на одредени улици за време на викендите, инвестирање во велосипедски патеки и пешачки зони, субвенционирање за набавка на сочеви колектори, пвц, прозорци, намалување на комунални такси за инвеститори кои користат енергетска ефикасност, креирање на катастар за зеленило.

– Јавно ги повикуваме овластените лица од секторот за урбанизам, одделение за заштита на животна средина, инспекциски служби од државен инцпекторат, јавно комунално претпријатие, советот и градоначалникот во најкус рок да донесат итни мерки за решавање на ова најважно прашање, рече Аткинс.

И дел од несовесните граѓани се виновни за зголемување на загадувањето со палење отпад, но тоа , велат организаторите е само слика на финансиската немоќ кај дел од населението. Меѓу останатите мерки кои ги предлагаат е субвенција за социјално загрозените семејства.

Милош Стаменковиќ, еден од организаторите на собирот вели дека според мислењето на експертите, густиот сообраќај е прична за аерозагадувањето во градот.

– Една од првите мерки кои треба да ги преземат институциите е промане ан сообраќајниот режим. Со воведувањето на еднонасочниот сообраќај, нерешениот паркинг придонесуваат за зголемување на загадувањето, вели Стаменковиќ. Проблемот е заеднички додава Стаменковиќ, и сите треба да се вклучат веднаш во преземање мерки, кои ќе бидат доставени до градоначалникот, пренесе МИА.


Фото: Архива

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

„СЕУШТЕ НЕ СЕ ИСКОРИСТЕНИ СИТЕ ПРАВНИ ЛЕКОВИ, НО ВЕРУВАМ ДЕКА БРЗО ЌЕ БИДЕ ЕКСТРАДИРАН“ - Лога вели дека неколку пати Правда испратила документи во Турција

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

ПЕТМИНА ВОЗРАСНИ И ДВЕ МАЛОЛЕТНИ ДЕЦА СЕ ЗАТРУЛЕ СО ХЛОР ВО ХОТЕЛСКИ БАЗЕН ВО ОХРИД - надлежните го расчистуваат случајот

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

СО СИЛА, СО ЗАКАНИ И СО ПИШТОЛ КОН ВРАБОТЕНАТА - тројца не толку млади скопјани одзеле 1.300 евра од обложувалница

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

ЛАТАС: СВОЕВРЕМЕНО И ЈАС ИМАВ УПЛАТЕНО ЗА СТАН КАЈ ПАЛЧО, 10.000 ДОЛАРИ - но се откажав кога видов дека сум трети на список за истиот стан, никогаш не ми ги врати парите

НАЈМНОГУ СЕ ЈАВУВАЛЕ ЗА ИТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ, АМА НЕКОИ И НЕ БИЛЕ БАШ ИТНИ - еве зошто вчера најмногу ѕвонеле во ЦУК

НАЈМНОГУ СЕ ЈАВУВАЛЕ ЗА ИТНА МЕДИЦИНСКА ПОМОШ, АМА НЕКОИ И НЕ БИЛЕ БАШ ИТНИ - еве зошто вчера најмногу ѕвонеле во ЦУК

ПОЛИЦИЈАТА ГО РАСЧИСТИ СЛУЧАЈОТ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО - но, што кажал 20-годишникот

ПОЛИЦИЈАТА ГО РАСЧИСТИ СЛУЧАЈОТ ВО КАРБИНЦИ, НЕМА КРИВИЧНО ДЕЛО - но, што кажал 20-годишникот

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето

УШТЕ ЕДНА ИНФОРМАЦИЈА ОД НОВИНАРОТ ЛАТАС: Нема ниту еден доказ дека во киднапирањето е замешан таткото на девојчето

ДАЛИ ВАЊА БИЛА СТАВЕНА ВО ВРЕЌА ЗА СПИЕЊЕ ВО ПОДРУМОТ НА ЗГРАДАТА - од Обвинителството не ја потврдуваат оваа информација

ДАЛИ ВАЊА БИЛА СТАВЕНА ВО ВРЕЌА ЗА СПИЕЊЕ ВО ПОДРУМОТ НА ЗГРАДАТА - од Обвинителството не ја потврдуваат оваа информација