04 Април, 2020
0.0513

Идниот петок е неработен ден за провославните

Објавено во: Македонија 30 Декември, 2016

Следниот петок е неработен ден за провославните верници. 

Бадник ­ 6 јануари 2017 година (петок) е неработен ден за граѓаните од православна вероисповед, соопшти Министерството за труд и социјална политика. 

Министерството, воедно им го честита Бадник на граѓаните од православната вероисповед.

Инаку христијанските верници кои се раководат според јулијанскиот календар Божиќ  го одбележуваат на 7 јануари, кој во годината што доаѓа ќе се празнува во сабота, а ден претходно односно петок се празнува Бадник.

Според стариот јулијански календар се раководат Ерусалимската патријаршија, Македонската православна црква, српската, руската, грузиската црква и Света гора.

Во 2017 година ќе имаме 27 неработни денови. 


Можеби ќе ве интересира

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!

Карантински викенд за кумановци

Карантински викенд за кумановци

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција

Димитриевски: Tие што немаат можност да се снабдат со најнеопходното ќе добијат асистенција