26 Јануари, 2021
0.0185

ИЈЗ: Само за една недела регистрирани се 951 позитивни на ковид, зголемен и бројот на починати

Објавено во: Македонија 23 Септември, 2020

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 14 до 20 септември 2020 година, тестирани се вкупно 9.661 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, зголемување од 15.7% во однос на минатата недела. 

Регистрирани се вкупно 951 позитивни случаи од 29 градови во државата што претставува зголемување од 34,9% во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните случаи се од Скопје 27,4%, а највисока неделна инциденца е регистрирана во Кочани -154,3 на 100.000 жители. Во истиот период, во 16 града, бројот на ново-дијагностицирани е под 20. 

Процентот на позитивни случаи од тестирани изнесува 9.8% или 1.4 % повеќе во однос на претходната недела. Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 години. Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 50-59-18,5%, 30-39-18,2%, 40-49-15,7% и 20-29-15,5%. Најмал број е регистриран кај децата од 0-9- 3,9% и 10-19 години-5,9%.

Од случаите кои се епидемиолошки истражени (n=907; 95,4%), регистрирани се 80 (8,4%) хоспитализирани (намалување од 37,0% во споредба со минатата недела), а кај 268 (28,2%) лица е регистрирано присуство на коморбидитети. Од вкупниот број на нови случаи во периодот 14-20 септември, 313 (32,9%) имаат контакт со потврден случај. Регистрирани се 33 лица со историја на патување во последни 14 дена.

По добиени 2 негативни теста за присуство на SARS-CoV-2 или со употреба на новиот алгоритам, како оздравени се водат 636 лица кои биле хоспитализирани или на домашно лекување.

Пријавени се 48 смртни случаи, 21 повеќе од минатата недела. Во однос на возраста, 32 лица биле над 60 години, 8 на возраст од 50-59, 4 од 40-49 години, 3 од 20-29 и еден случај од 30-39 години. Од починатите 42 лица биле хоспитализирани. Коморбидитети се регистрирани кај 35 од починатите лица.

Деталниот извештај на Институтот за јавно здравје за Состојбата со Сovid-19 во Република Северна Македонија 14 -20.09.2020г., како и Кумулативна состојба со Сovid-19 во Република Северна Македонија се достапни на веб страницата на Институтот за јавно здравје http://iph.mk/


Можеби ќе ве интересира

Груби го искоментира пописот и процентот на Албанци

Груби го искоментира пописот и процентот на Албанци

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија е подрачје со голем ризик за инфекција, денес има шест починати од коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Македонија е подрачје со голем ризик за инфекција, денес има шест починати од коронавирусот

Насер Зибери е новиот народен правобранител

Насер Зибери е новиот народен правобранител

Меџити вели дека Албанците на пописот ќе бидат над 25 отсто

Меџити вели дека Албанците на пописот ќе бидат над 25 отсто

Дете изгубено во Кочани пронајдено во Гази Баба

Дете изгубено во Кочани пронајдено во Гази Баба

Колку животи однесе короната досега во земјава?

Колку животи однесе короната досега во земјава?

Каракачанов до Македонците: Ние сме еден народ

Каракачанов до Македонците: Ние сме еден народ

Од партијата на Апасиев порачуваат Груби да не глуми Биро за вработување, нудат решение

Од партијата на Апасиев порачуваат Груби да не глуми Биро за вработување, нудат решение

Земјотрес регистриран во Албанија го стресе Охрид

Земјотрес регистриран во Албанија го стресе Охрид