11 Август, 2020
0.0261

ИМ ТРЕБААТ 16.000 СЕЗОНЦИ: Невработените Финци ја „спасуваат“ реколтата

Објавено во: Економија, Корона Вирус 13 Јули, 2020

Невработените Финци берат јагоди, затоа то нема сезонски работници поради пандемијата на коронавирусот. 

На Финска вообичаено ѝ се потребни околу 16.000 сезонски работници годишно, кои најмногу доаѓаат од странство, изјави Кати Куула од земјоделскиот синдикат МТК.

Само што кога на пролет беа воведени ограничувања за патувања поради коронавирусот, гранковите асоцијации и Владата се уплашија од недостиг на работна сила и објавија повеќе програми за собирање работници.

Илјадници Финци се јавија на  повикот на земјоделците да ја спасат летната реколта откако странските берачи беа забранети поради ограничувања воведени во борбата против коронавирус.

„После 22 години, повторно имаме фински работници на полињата со јагоди, ситуацијата е многу невообичаена“, рече Веса Коивистоинен, сопственик на најголемата фарма за јагоди во Финска во јужното село Холола.

Досега оваа година само една третина од вообичаениот број работници дошле од странство, сите од Украина. 

Финска има над 7.000 заразени, и 329 починати од коронавирусот. 

Можеби ќе ве интересира

Eве што ви следува ако останете без работа

Eве што ви следува ако останете без работа

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Франкот паѓа, а доларот зема замав

Бислимовски: Со покачувањето на цената на струјата МЕПСО, ЕВН и ЕСМ ќе бидат на „позитивна нула“

Бислимовски: Со покачувањето на цената на струјата МЕПСО, ЕВН и ЕСМ ќе бидат на „позитивна нула“

Каква инфузија против „корона вирус“ прими „Македонијатурист“?

Каква инфузија против „корона вирус“ прими „Македонијатурист“?

ЕКСПЕРТИ: ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО, НИТУ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ КОИ СЕ - еве кои се причините

ЕКСПЕРТИ: ГАЗДИТЕ НЕПЛАЌАЧИ НЕМА ДА ОДГОВАРААТ КРИВИЧНО, НИТУ ЌЕ ДОЗНАЕМЕ КОИ СЕ - еве кои се причините

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Сања Лукаревска повеќе не е директорка на УЈП, ниту Мартин Костовски на Службен весник

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

Не е само златото, ќе поскапува и среброто

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

ЈOВАНОВИЌ ЗА СТРУЈАТА: За луѓе што живеат со 40 денари на ден тоа се огромни пари

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати

Владата денеска со пријави против работодавачите кои зедоа државни пари а не исплатија плати