24 Јуни, 2018
0.3430
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

ИМА И НЕГАТИВНИ ИСКУСТВА ОД ИСЛАНД: Еве како поминал овој работник

Објавено во: Финансии 11 Октомври, 2017

Откако хрватскиот пратеник Горан Алексиќ сподели одлично искуство на некој Хрват за работа во Исланд, медиумите пишуваат дека има и поинакви приказни. 

За хрватските медиуми друг Хрват раскажува дека луѓето во Исланд треба да заминат само ако веќе имаат таму некој кој живее 10 години. 

„И тоа само ако тој некој им е близок, инаку во спротивно нема добро да си поминат. Поминав пет месеци во Исланд, работејќи во град близу Рејкјавик и ќе ви ги опишам деветте круга на пеколот. Како прво не е точно дека на првата плата не плаќате данок, затоа што јас уредно платив 37%. Второ, плата на касиерки во супермаркети не е 3000, туку 2000 евра, дури и нешто помалку и по правило тука работат млади од 18 години, а ретко може да се види госпоѓа од 40 години. Трето во банката не ви даваат извештај за плата, иако во фирмата кажуваат така“ - раскажува Хрватот. 

Тој додава дека луѓето се нељубезни, дека никој никогаш не помага, дека становите се скапи и дека само изгледа дека имаат добар стандард. 

Можеби ќе ве интересира

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

За девет месеци ќе заработите до 40.000 евра

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Прекуграничните трансакции ќе се порамнуваат преку ново иновативно решение

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

Колку милиони ќе треба граѓаните за 30 години да платат за обврзницата?

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

ММФ одобри гигантски кредит од 50 милијарди долари за јужноамериканска земја

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

Какви се цените на храната во Хрватска, Германија и Ирска?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

ПОСКАПИ ПОНУДИ ОД СОСЕДИТЕ: Како туристички агенции прават пари од аранжманите за летување?

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Тевдовски задоволен од полнењето на буџетот

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Големо намалување на примателите на социјалната помош

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?

Колку пари ќе издвои Општина Аеродром за секое прваче од буџетот?