22 Август, 2019
0.0280

Има и видео и аудио докази: Што си пишувале Боки 13 и обвинителката на телефон

Објавено во: Македонија 16 Јули, 2019

Обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција има аудио снимки кои како докази ќе ги употреби во случајот против Бојан Јовановски, познат како Боки 13 и Зоран Милески Кичеец во случајот кој вчера го обелодени а во кој ги сомничи за трговија со влијание врз јавен обвинител и за перење пари. Тие доцна синоќа добија 30 дневен притвор, а обвинителката Вилма Рускоска соопшти дека во истрагата не се обезбедени обележани пари, но дека имаат други докази кои ги иницираат сомнежите.

Таа рече и дека е одземен мобилен телефон на еден јавен обвинител, но дека не е вршен претрес во незјиниот дом. Извршен бил претрес во домот на Боки 13 и во неговата канцеларија од која е одземен комјутерот.

Засега немало потреба обвинителката да биде изведена пред судија.

„Телефонот е одземен за да ја видиме комуникација на јавен обвинител и првоосомничениот. Претрес не е направен кај ниту еден јавен обвинител и сега за сега нема причина зошто да бидат изведени пред судија“, рече Рускоска.

Таа најави дека во овој случај, ако дојде до подигање обвинение, е можна и конфискација на имот.

– На прес-конференција кажав дека се води и финансиска истрага за цел имот што го поседуваат било кој од осомничените. За имотот што нема да може да докажат од каде им е, обвинителството ако подигне обвинителен акт е бара одземање на тој имот. Но за тоа, што би рекле, отом потом – рече Русковска.

За лицето кое е под истрага на СЈО, а кое ја поднело кривичната против Боки 13 и Зоки Кичеец, обвинителката рече дека е сослушан еднаш, а потоа и втор пат за дополнување на пријавата. Но, тој е подносител на пријавата, а како сведоци сослушани се други лица.


Можеби ќе ве интересира

Јанева со полициско комбе стигна во Шутка

Јанева со полициско комбе стигна во Шутка

Русковска: Не сакам оваа истрага да се претвори во реалити шоу

Русковска: Не сакам оваа истрага да се претвори во реалити шоу

Катица Јанева оди во Шутка, доби 30 дена притвор

Катица Јанева оди во Шутка, доби 30 дена притвор

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица приведена, се офајдила со мебел, партиите бараат одговорност

ФОКУС НА ДЕНОТ: Катица приведена, се офајдила со мебел, партиите бараат одговорност

Груби потсети како државата ќе се избори со тенденциозно нарачана селективност

Груби потсети како државата ќе се избори со тенденциозно нарачана селективност

Дали Брзата помош пред Кривичен е повикана поради Јанева?

Дали Брзата помош пред Кривичен е повикана поради Јанева?

Aдвокатот на Јанева тврди дека таа е жртва

Aдвокатот на Јанева тврди дека таа е жртва

Голем пожар им се заканува на куќите во делчевско Бигла

Голем пожар им се заканува на куќите во делчевско Бигла

Почина мајката на Јанева, дали тоа ќе влијае на одредувањето притвор?

Почина мајката на Јанева, дали тоа ќе влијае на одредувањето притвор?