29 Ноември, 2020
0.0202

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 26 Октомври, 2020

Словенија ги заострува мерките за заштита од коронавирусот, а од вечерва има нова забрана за движење  и се затвораат општините. 

Ограничувањето на движењето надвор од општините првин ќе биде во сила седум дена за целата земја, а олеснување на мерките потоа ќе се воведе постепено во регионите што први ќе го ограничат ширењето на епидемијата, објави премиерот Јанес Јанша на Твитер. 

Јанша истакна дека засега нема да има потреба да се сместуваат болни во шатори или други слични установи.

Во Словенија во саботата се потврдени 1.675 нови случаи на заразени со коронавирус, а починаа пет пациенти, што е втор најголем број на пациенти од почетокот на епидемијата. 

Бројот на пациенти во болниците продолжува да се зголемува, каде што во моментот има 508 заразени, од кои 71 се во одделенијата за интензивна нега.

Во Словенија досега има скоро 23.000 заразени, а 241 пациент починале. 

Во земјата, во последните 24 часа се потврдени нови 1.113 случаи на коронавирус. 

Можеби ќе ве интересира

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

За викенди нема напуштање на градовите - вака земја од регионот ќе се бори со вирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

СРБИЈА УРИВА РЕКОРДИ: Денес скоро 8.000 заразени со коронавирусот

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

(ВИДЕО) ТЕНЗИИ: Пратеник истакна албанско знаме во српското Собрание, Дачиќ му реагираше

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Румен Радев: Борисов и Заев да не потпишуваат нова декларација без јасни критериуми

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

Aрапи ќе градат илјадници станови во Албанија

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

СРБИЈА Е ПРЕД КАТАСТРОФА: Вучиќ соопшти за 47 починати утрово

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

ХРВАТСКА ГИ ЗАОСТРИ МЕРКИТЕ: Кафулињата и рестораните се претвораат во диско клубови, од утре на полноќ клуч на врата

И Црна Гора воведува полициски час

И Црна Гора воведува полициски час

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија

СРПСКИ ПРАТЕНИК СО КРИК ДО ЛЕКАРИТЕ: Тргнете се од телевизиите, психолошки не утепавте, луѓето паѓаат во депресија