28 Мај, 2020
0.0254

ИНОВАЦИЈА ОД ФОРМУЛА 1 ТИМОТ НА МЕРЦЕДЕС: Болните ќе дишат со маски без респиратор

Објавено во: Свет, Корона Вирус 30 Март, 2020

Инженери од Универзитетскиот колеџ во Лондон, како и од Мерцедес тимот на Формула 1 создадоа апарат кој доставува кислород во белите дробови без потреба од респиратор. Ако тестирања поминатинат како што треба, Мерцедес  може дневно да произведе до 1.000 такви уреди, а регулаторната агенција за лекови и здравствени производи во Британија веќе дала одобрување за нивна употреба. За разлика од едноставната маска за лице поврзана со резервоар со кислород, овој нов апарат, т.н ЦПАП испорачува воздух и кислород под притисок, така што мора да постои маска која цврсто стои на лицето на пациентот, преку носот и устата, или се изработува провиден шлем над главата.

Здравствемните експерти сметаат дека ова е многу подобро решение од респиратор, бидејќи е помалку интензивно од респирато. Пациентите кои се на апарати за дижење мора да бидат постојано под седативии имаат вметната цевка во дишните патишта.

-Заедницата на Формула 1 даде импресивен одговор на повикот за поддршка. Со гордост ги ставивме своите ресурси за испрака на апаратите за дишење со највисоки стандарди и во најбрз можен рок, истакна Енди Кауел, генерален директор во Мерцедес АМГ.

Инаку, во Ломбардија, повеќе од 2.000 пациенти заразени со коронавирусот примаат кислород со помош на уредот што го создадоа инженерите од Универзитетскиот колеџ во Лондон и од Мерцедес.


Можеби ќе ве интересира

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

КИПАР: Владата ќе ги покрие трошоците за заболените од коронавирус

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

УНИКАТНО: Oваа земја ќе покрива дел од трошоците за патување на странските туристи

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

СЕ ПЛАШАТ ОД КОРОНАВИРУСОТ: Русите патуваат со приватни авиони, но не се единствени

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

КАКО ЌЕ ЗАЗДРАВУВА ЕВРОПСКАТА ЕКОНОМИЈА: Фон дер Лајен ќе објави денеска

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

ОПАСНОСТ: Светот ќе се соочи со нов бран на заразени

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

СВЕТОТ БРОИ НОВОЗAРАЗЕНИ: 5,5 милиони заразени со корона вирусот, Бразил е ново жариште

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

Австрискиот претседател се извини откако беше фатен од полиција во ресторан на нашинец

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

ОЖАЛОСТЕНАТА ВДОВИЦА ЌЕ ДОБИЕ 200 МИЛИОНИ ДОЛАРИ - Коби знаел во што да вложува пари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари

КОРОНА ВО РУДНИК ЗА ЗЛАТО: Се заразија 164 рудари