24 Септември, 2021
0.0247

Иран урива рекорди со бројот на заразени

Објавено во: Свет, Корона Вирус 27 Јули, 2021

Во Иран има рекорден број новозаразени од коронавирусот. 

Денеска имаат 34.900 нови случаи, со што беше соборен нов рекорд, откако бројот на заразени во понеделникот достигна 31.814. Здравствените власти денеска забележаа 157 починати.  Владата нареди затворање на државните канцеларии и јавните места во Техеран. Иран се бори со остри санкции од САД, глобална изолација, топлотни бранови и протести поради недостиг на вода на југозапад. Здравствените работници предупредуваат дека болниците во главниот град Техеран се преполни со пациенти, а само помалку од три проценти од Иранците се целосно вакцинирани.

Иранската влада објави дека нејзината домашна вакцина обезбедува околу 85 отсто заштита од коронавирусот.  Земјата ја увезе и руската вакцина „Спутник В”, како и АстраЗенека преку програмата Ковакс, поддржана од ООН.

И болниците во Тајланд се преполни, нема доволно кревети, а пациентите ги лечат на паркинзи. 

Можеби ќе ве интересира

Уште една европска земја ги укинува сите ковид мерки

Уште една европска земја ги укинува сите ковид мерки

Русија денес e со рекорден број починати од коронавирусот

Русија денес e со рекорден број починати од коронавирусот

Дутерте: Богатите складираат вакцини, додека сиромашните земји добиваат по една лажица

Дутерте: Богатите складираат вакцини, додека сиромашните земји добиваат по една лажица

ЕУ тврди дека немало никаков „нон - пејпер“ за прекројување на границите на Балканот

ЕУ тврди дека немало никаков „нон - пејпер“ за прекројување на границите на Балканот

Нов Зеланд станува дигитален рај

Нов Зеланд станува дигитален рај

ЗАРАЗЕНА ПОСЕТИЛА МНОГУ ГРАДОВИ: Поради една женa скоро 135.000 луѓе одат во изолација

ЗАРАЗЕНА ПОСЕТИЛА МНОГУ ГРАДОВИ: Поради една женa скоро 135.000 луѓе одат во изолација

ДИРЕКТОРОТ НА МОДЕРНА СО ОПТИМИСТИЧНА ИЗЈАВА: Враќање на старото „нормално“ за точно една година од сега

ДИРЕКТОРОТ НА МОДЕРНА СО ОПТИМИСТИЧНА ИЗЈАВА: Враќање на старото „нормално“ за точно една година од сега

СЕГА СМЕ ПОДОБРО ЗАШТИТЕНИ: Први почнаа да ги вакцинираат децата постари од 2 години со сопствена вакцина против корона

СЕГА СМЕ ПОДОБРО ЗАШТИТЕНИ: Први почнаа да ги вакцинираат децата постари од 2 години со сопствена вакцина против корона

(ВИДЕО) Австралиски водител остана смирен иако водеше емисија при силниот земјотрес

(ВИДЕО) Австралиски водител остана смирен иако водеше емисија при силниот земјотрес