10 Јули, 2020
0.0382

Италијанците сакаат на одмор во Грција, но Грците не ги примаат

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 01 Јуни, 2020

Италијанците ги вознемири фактот дека нема да може да летуваат во Грција. 

Тие не сфаќаат зошто Грците не ги пуштаат слободно во земјата. 

Министерот за здравство, Роберто Сперанца, изјави дека епидемиолошката состојба во Италија е подобра отколку во другите европски држави и дека не разбира зошто некои земји го ограничуваат влезот за Италијанците.

Јужниот сосед објави дека италијанските туристи во Грција ќе треба да останат во карантин седум дена, ако немаат симптоми на инфекција, а оние кои ќе покажат дека се заразени дури 14.

Шефот на италијанската дипломатија,  Луиџи ди Мајо, ќе разговара со претставници на грчката Влада. 

Италијанскиот министер за надворешни работи предупредува дека Европската унија „ќе се распадне“ доколку владите на земјите од ЕУ, во текот на летната туристичка сезона, ги третираат Италијанците како лепрозни.

Во земјата нема критични епидемиолошки подрачја, генерално ситуацијата е добра и како што беше планирано од 3 јуни можат да се отворат сите граници меѓу 20-те италијански региони. 

Италија беше најпогодена европска земја од Ковод -19. 

Властите подготвија видео со кое им укажуваат на граѓаните дека мора да бидат внимателни, да ги почитуваат мерките за да не пламне епидемијата повторно. 

Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

(ВИДЕО) НОВИ ПРОТЕСТИ ВО СРБИЈА: Излегоа и дел од лекарите од ковид болниците

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

Веќе нема болнички капацитети за примање на пациенти во Белград

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

ШОК СОБИ ПОЛНИ СО МЛАДИ НА КИСЛОРОД - репортажа на Блиц од КБЦ „Бежанијска коса“

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

Вучиќ одлета за Париз по насилните протести во Белград и Нови Сад

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) СО СОЛЗАВЕЦ И ПАЛКИ ПОЛИЦИЈАТА ГИ РАСТЕРА ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Повреден е лидерот на Двери

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

(ВИДЕО) НЕМИРИ И ВО НОВИ САД: Нападната е полицијата, oбиена е телевизија

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

ПРОТЕСТ ВО БЕЛГРАД: Демонстранти му ја раскрвавија главата на Сергеј Трифуновиќ

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

(ВИДЕО) ОД ПРОТЕСТИТЕ ВО БЕЛГРАД: Moнах спречи полицаец да натепа демонстрант

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите

ЛОНЧАР ЗА ПОЛИЦИСКИОТ ЧАС ЗА ВИКЕНД: Имаме уште два дена да донесеме најдобри мерки, не е фер да ги казнуваме сите