20 Јануари, 2021
0.0304

ИТАЛИЈАНСКИ НОВИНАР ЗА ФАКТОР: Maкедонија да преговара со Бугарија, а во ЕУ да се смени механизмот на гласање

Објавено во: Македонија 01 Декември, 2020

Италијанскиот новинар фриленсер Франческо Касалини вели дека нашата земја треба да преговара со Бугарија, и покрај блокадата за почетокот на преговорите со Европската Унија.

Сепак, новинарот забележува дека начинот на кој се одлучува и гласа за почеток на преговори, треба да се смени.

„Пред сè, верувам дека ЕУ не е ефикасна со овие механизми за гласање во Советот, затоа што поради гласање на една држава, другите се тие што губат, како во случајот на Бугарија со Македонија. Мислам дека треба да преговарате со Бугарија. Да се ​​спроведат барањата од договорот за пријателство потпишан пред 3 години со Софија. Од друга страна, интерес на двете држави е да бидат дел од ЕУ“, вели новинарот.

Според него, ЕУ треба да биде вклучена во надминување на спорот меѓу двете земји.

„Јас не сум експерт за бугарско-македонското прашање, но очигледно тие се многу заинтересирани за националниот идентитет за да го подигнат случајот како држава. Верувам дека унијата ќе има корист од влезот на Бугарија, но и на Македонија. Потребно е и посилно посредување од другите земји-членки, барем јас така мислам“, додава Касалини.

Интервјуто кое неодамна го даде за БГНЕС македонскиот премиер Зоран Заев ја „вжешти“ атсмоферата  во земјава. Се бара оставка од Заев. Многу политичари го критикуваа, но имаше и членови на Владата кои му дадоа поддршка. Во меѓувреме властите опоменаа дека се следи говорот на омраза на социјалните мрежи  насочен кон Бугарија, и тој ќе се казнува.

Бугарија даде поддршка на Албанија за старт на преговори, но не и на Македонија.

Од Брисел стигнуваат сигнали дека оваа година старт на преговорите нема да има. 

Сања Атанасовска

Можеби ќе ве интересира

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

ДОСИЕ: Разрешена судијката која ги казни Фатиме Фетаи и Катица Јанева додека ВМРО-ДПМНЕ беше на власт

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Мицкоски: Полицијата казнува на Водици, а не вистинските криминалци на улиците

Здравев: Двајца судии ќе одговараат за 1.500-те заостанати платни налози

Здравев: Двајца судии ќе одговараат за 1.500-те заостанати платни налози

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60 проценти ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

ДИРЕКТНА И НЕПОВРАТНА ПОМОШ ЗА ТРАНСПОРТОТ, ТУРИЗМОТ И УГОСТИТЕЛСТВОТО - 15 конкретни барања од ССК

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

Институциите се изживуват со мене цели 10 месеци: Штипјанката Донева обвинува откако синот незаконски и е одземен од таткото

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

СДСМ: Многу брзо ги очекуваме вакцините од Србија

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

ЌЕ СЕ АКТИВИРА ЛИ ПОВТОРНО БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ВО ПОЛИТИКАТА – тој вели, останувам настрана

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто

Адеми: Никогаш нема да прифатам попис со Албанците под 20 отсто