30 Мај, 2024
0.0499

Иванка Василевска: Не можев да дојдам во Собрание за Уставобранителите

Објавено во: Македонија 17 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Пратеничката од ВМРО-ДПМНЕ, Иванка Василевска, инаку позната по тоа што жестоко бара ослободување од затвор за осудените за упадот во Собранието на 27 април 2017, вчера не присуствуваше на седницата и беше меѓу оние пратеници на опозицијата кои не го дадоа својот глас за потребата да се донесат предложените законски измени за амнестија.

Василевска на Фејсбук порача дека од лични причини не можела да присуствува на вчерашната седница на која не помина потребата за брзо носење на ова законско решение предложено од одбраната на осудените.

„Од првиот момент со душа и со срце сум на ставот дека Уставобранителите се невини. Жалам што владејачкото мнозинство немаше капацитет и волја да ја исправи неправдата кон луѓето кои невини скапуваат шест години во затворите.

Изјавувам дека не присуствував на вчерашната седница поради лични причини кои на јавноста не сакам да ги елаборирам, моето име стои потпишано на предлог законот и до крај ќе бидам на ставот дека овие луѓе се неправедно осудени и ќе се борам да добијат правда!“, напиша таа на Фејсбук.


Можеби ќе ве интересира

ДИМИТРИЕВСКИ: Во првиот момент, кога ќе сметаме дека нашиот збор не се почитува, нема да бидеме дел од Владата

ДИМИТРИЕВСКИ: Во првиот момент, кога ќе сметаме дека нашиот збор не се почитува, нема да бидеме дел од Владата

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Судиите не избраа нов претседател на Уставен суд

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Судиите не избраа нов претседател на Уставен суд

МЕЏИТИ: Тројца до четворица пратеници може да преминат од Европскиот фронт во новото парламентарно мнозинство

МЕЏИТИ: Тројца до четворица пратеници може да преминат од Европскиот фронт во новото парламентарно мнозинство

МАНДАТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ НА ВЛАДА: Претседателката Силјановска-Давкова ќе го додели идната недела

МАНДАТ ЗА СОСТАВУВАЊЕ НА ВЛАДА: Претседателката Силјановска-Давкова ќе го додели идната недела

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

ДУИ: На ВМРО - ДПМНЕ треба да им биде јасно дека Владата не е играчка во нивни и ничии раце

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

СЕДНИЦАТА ПРОДОЛЖУВА УТРЕ: Уставните судии не избраа нов претседател кој ќе ја замени Кацарска

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

СЛАВЈАНКА ПЕТРОВСКА: Ќе се кандидирам за претседател на СДСМ

КРИВИЧНА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ: Со две лица грабнале човек, го однеле на мостот „Беласица“ и му одзеле пари

КРИВИЧНА ЗА ПРИЛЕПЧАНЕЦ: Со две лица грабнале човек, го однеле на мостот „Беласица“ и му одзеле пари

ПАРТИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Силјановска Давкова да го отповика Фрчкоски затоа што не ја консултирал за Резолуцијата за Сребреница

ПАРТИЈАТА НА МАКЕДОНЦИТЕ ВО СРБИЈА: Силјановска Давкова да го отповика Фрчкоски затоа што не ја консултирал за Резолуцијата за Сребреница