10 Декември, 2023
0.0257

ИЗМАМЕНИ ВРАБОТЕНИТЕ ВО ДОРМЕО: Останаа без работа, а немаат ни плата, се активираат и синдикатите во Србија

Објавено во: Финансии, Балкан 29 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Синдикатите тврдат дека приказната за платите на работниците во Дормео е многу јасна. Имено, по објавата на вработените во компанијата чиј бизнис беше Студио Модерна, српски Блиц провери што ќе биде со нивните заостанати плати и за жал вестите не се добри. Како што вели нивниот соговорник, по стечајот на вакви фирми речиси никогаш не се заработува.

На работниците во Србија кои биле ангажирани во филијалата на таа фирма им должат плата, поточно неколку од нив.

Уценети, од страв за својата егзистенција, не знаат кому да се обратат. За жал, како што покажа досегашната практика на овие простори, веројатно ќе се остварат црните претчувства на работниците и претпоставките дека работниците од Дормео нема да бидат платени:

„Не знам ниту една компанија која има платено работници по стечај. Според српскиот закон, работниците и нивните побарувања се во трет ред на побарувачка. Прво одат доверителите, потоа банките и разните побарувања имаат приоритет и само на крајот дали работниците - вели за Блиц Бизнис Ранка Савиќ од Сојузот на независни синдикати на Србија (АСНС).

Таа објаснува дека кога една компанија оди во стечај, генерално нема средства, нема пари, а ако има имот, генерално се продава и прво се плаќа првата и втората платежна класа, а само ако остане нешто, тогаш работниците добиваат плата.

- По правило никогаш ништо не останува и судбината на работниците на една ваква компанија е да завршат на пазарот на труд по стечај. Немаат можност да се жалат бидејќи фирма која е во стечај по правило нема средства и затоа на работникот му кршат највисоки копја - вели соговорникот.

Таа посочува дека ова не е единствената компанија која во последните години отишла во стечај.

И, како што вели, не е изненадувачки ако се земе предвид дека многумина беа предизвикани од прекините за време на корона вирусот, но и од војната во Украина, инфлацијата, цените на енергијата и објективни околности што многу компании не можеа да ги издржат.

Да потсетиме, словенечкиот претприемач Санди Ческо е еден од најбогатите Словенци и „крал“ на телевизиската продажба кој со своите брендови Дормео, Делимано и Космодиск успеа да навлезе во речиси секое домаќинство во овој дел на Европа.

Чехот до пред само една година беше рангиран меѓу десетте најбогати Словенци, со имот вреден 200 милиони евра. Кога ќе „најдете“ подлабоко во минатото, Чешка некогаш стоеше уште подобро.

„Блиц.рс“


* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

„ДА СУМ ЈАС ВЛАСТ, БИ ГИ ЗАБРАНИЛ КРИПТОВАЛУТИТЕ“ - Џејми Дајмон му се „нафрли“ на биткоинот

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

НАШИТЕ БАНКИ СЕ СООЧИЈА СО МНОГУ КРИЗИ, НО ТИЕ СЕ СТАБИЛНИ И ОТПОРНИ - еве што порача гувернерката Ангеловска-Бежоска

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

ДУРИ 70 ПРОДАВНИЦИ И НАД ТРИ ИЛЈАДИ ВРАБОТЕНИ ВО ЛИДЛ-СРБИЈА: Во Краљево и Златибор се отворија продавници

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РУСИЈА ЗАРАБОТУВА ПОВЕЌЕ ОД НАФТА ОТКОЛКУ ПРЕД САНКЦИИТЕ: Пораснале приходите од продажбата

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

РАСТЕ ЦЕНАТА НА АКЦИЈАТА НА КОМЕРЦИЈАЛНА БАНКА - очекуваат ли акционерите „мрсна“ дивиденда од моментално најпрофитабилната банка

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

ЗА ПЕНЗИОНЕРИТЕ ДОГОДИНА 100 МИЛИОНИ ЕВРА, А ЌЕ СЕ СУБВЕНЦИОНИРААТ И ПРИДОНЕСИ ЗА ПОГОЛЕМИ ПЛАТИ: Лукаревска со детали за антикризните мерки

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

Маринис Стратопулос уште четири години ќе биде член на НО на Стопанска банка Скопје - ГУВЕРНЕРКАТА ЈА ИЗДАДЕ ПОТРЕБНАТА СОГЛАСНОСТ

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

„Биди во акција со секоја трансакција“ – Наградна игра со Mastercard од Комерцијална банка за главна награда од 1.000.000 денари

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто

ВРЕМЕНА МЕРКА ЗА ПОКАЧУВАЊЕТО НА ПЛАТИТЕ НА ВРАБОТЕНИТЕ ВО ФИНАНСИИ И ОРГАНИТЕ ШТО РАБОТАТ ПОВРЗАНО СО БУЏЕТОТ: До одлуката, нема да земаат покачена плата од 30 отсто