23 Февруари, 2024
0.0351

ЈА ВРАБОТИЛЕ НА ДВЕ МЕСТА ВО ГЕНЕРАЛНИОТ СЕКРЕТАРИЈАТ НА ВЛАДАТА - во исти ден на две позиции, и ќе планира, и ќе се занимава со човечки ресурси

Објавено во: Македонија 11 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Некои луѓе едноставно имаат повеќе среќа од другите. Некои не можат да најдат никкакво вработување, а други, пак, затоа, се вбработени на две позиции во иста државна институција, и тоа ни помалку ни повеќе, туку во Генералниот секретаријат на Владата. 

Таков е примерот со извесна Марија Стојановска, која на исти датум, односно на 1 декември 2022 година, е примена на две различни работни места во иста установа, односно Генералниот секретаријат на Владата 

Еден пример за "Реформа" во јавната администрација Едно исто лице (Марија Стојановска), на ист датум 1.12.2022, со одлука од иста Агенција за вработување е примена на две работни места во иста установа, односно Генерален секретаријат на Влада.

Фактор дојде до одлуката, од која јасно може да се види дека Марија Стојановска била примена на две позиции.

Во первиот случај станува збор за местото Помошник на раководител на Секторот за стратегија, планирање и следење, додека, пак, вториот пат на местото помошник раководител на Секторот за човечки ресурси. 

Не е наведено колкава плата ќе зема новата вработена во владиниот Генеррален секретаријат.

Изворите кои ни ги испратија овие документи, на шега велат дека во овој случај станува збор за пример за „нашата реформа во јавната администрација“.

Н.Н.Ф.

Можеби ќе ве интересира

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

СТУДЕНАТА „ЛА НИЊА“ НИ ДОАЃА УШТЕ ВО ТЕКОТ НА ОВА ЛЕТО: Летото кое сите го чекаме ќе биде пократко, без екстремно топло бранови но и со непогоди и врнежи

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ЗАВРШИ ПОТРАГАТА ЗА ИСЧЕЗНАТИОТ АЛЕКСАНДАР ЈОШЕСКИ: За жал со лош исход

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОСМАНИ НЕКА ЗБОРУВА ЗА ОПЕРАЦИИ И РЕНТГЕН НА АБДОМЕН, НЕ ЗА РАБОТИ ШТО НЕ ГИ РАЗБИРА: Тошковски прашува, „Како не му е срам?“

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

ОНОЈ ПРАТЕНИК ШТО ОДЕШЕ ДА СЕ СЛИКА НА ГРАНИЦИ ИМА ИЗВАДЕНО ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ: Ги лаже граѓаните, вели Шилегов

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

Груби: Избор на претседател со 2/3 мнозинство во Собрание, но и со Бадентер

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Во претседателската трка влегуваат и Бујар Османи и Максим Димитриевски

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ТОШКОВСКИ: Mоја беше одлуката да прекинат гужвите пред пунктовите

ОХРИЃАНКА „ОЛЕСНЕТА“ ЗА 5.000 ЕВРА: Лице ја измамило за работа во странство

ОХРИЃАНКА „ОЛЕСНЕТА“ ЗА 5.000 ЕВРА: Лице ја измамило за работа во странство

СЕ ЈАВИ СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА: Тврдат дека не малтретирале мигранти на границата со Македонија

СЕ ЈАВИ СРПСКАТА ПОЛИЦИЈА: Тврдат дека не малтретирале мигранти на границата со Македонија