20 Март, 2023
0.0219

ЈАГМА ЗА ОВАА РАБОТА ВО СРБИЈА - заработуваат дури и повеќе од програмерите, а немаат фиксно работно време

Објавено во: Балкан 28 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Работата на фитнес тренер станува се попопуларна во последно време, кога се повеќе луѓе се грижат за својот изглед и здравје, поради што често ангажираат лични тренери, кои се посветени исклучиво на нив за време на тренинзите.

Обучените фитнес инструктори денес имаат можност дебело да наплатат за својата работа. Иако основната плата не им е висока, многу од нив денес заработуваат по неколку просечни плати на индивидуална обука. Според податоците на веб-страницата infoplate.rs, месечната плата за работното место фитнес инструктор се движи од 46.000 до 86.264 динари.

За тоа се пишуваше и на Редит.

„Има ли тука некои фитнес тренери? Забележав дека има голем интерес за фитнес тренери во последните години. Дали тие добро заработуваат, па интересот е толку голем? Има ли овде луѓе кои одржуваат групни тренинзи? Дали заработувате доволно за да живеете како човек? Колку работни часови во просек имаат фитнес тренерите неделно?“, праша еден корисник.

Следеа коментари на луѓето, а некои, упатени во овој бизнис, презентираа детална пресметка на нивната заработка:

„Ретко кој овде може да заработи да живее како маж во 2023 година“.

„Некои заработуваат дури и повеќе од постарите програмери. Мислам, додека редовно ги следев на IG, ми се протна прашање за бројот на клиенти. Одговорите варираат од 50-60, а имаше и такви кои имаа и до 100, можеби и повеќе. Ако земаат по 100 евра од чоевек, па направете ја математиката“.

Се зависи од тоа каков вид на маркетинг правите за себе. Мојот тренер наплаќа 250 евра месечно и секогаш е полн. Еден човек работи од 7 до 22 часот и заработува повеќе од висок програмер“

Брзањето е затоа што свеста на луѓето за здравјето се подигна и повеќе не е нуклеарна наука да се изгледа добро.

Имаше и такви кои беа незадоволни од резултатите на фитнес инструкторите, кои како што велат сега се на секој чекор:

„Секоја девојка која малку се тонира или знае да направи здрав рецепт, мисли дека може да биде нутриционист, тренер или ветува затегнат задник иако е надарена со генетика.

„Исто така, промовирањето на магични чаеви, суплементи, магични напивки и сл. дава можност за голема и брза заработка“

„Жена ми се нервира бидејќи нема резултати како некои на Инстаграм. Не можам да и објаснам дека имаме 36 години. На 20 можев да пијам речиси секој ден, да јадам мрсна и јака храна, да јадам слатки, сега не“. 

„Во суштина, заработката на фитнес тренерот е главно ограничена со време, а не од побарувачка. до „онлајн коучинг“.

„Да, да. Кажувате добро за тој маркетинг. Сега има многу од овие фитнес инфлуенсери кои зборуваат само за нешто, а прашањето е дали луѓето правилно го вршат својот тренинг во теретана. Гледам дека нудат некои онлајн обука за 25 евра, каде околу 5-6.000 луѓе, па сега пресметајте колку заработуваат од тоа“

„Најдобро заработуваат оние кои се на онлајн обука, бидејќи тоа не бара нивно физичко присуство и можат да имаат многу поголем број клиенти, а притоа да не плаќаат данок и трошоци.

"Јас не сум тренер, но сум во таа приказна, па знам. Повеќето од нив заработуваат малку. Тоа е плата + процент од клиентите што ги носат. Салата не заработува милиони, па може ти плаќаат многу.Истовремено не им даваш некоја посебна вредност,да тие зависат од тебе.Сега кој заработува повеќе?Тренери кои продаваат онлајн програми.Ако навистина го знаеш твојот бизнис,донеси некое ново знаење, пренеси го на интересен начин; И имаш што да продадеш, ќе се расипеш. Има и други начини да заработиш. Е-книга, организирање собири, организирање предизвици и слично“, беа дел од бројните коментари.

(МОНДО)

Можеби ќе ве интересира

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Курти: За членството во Советот на Европа, Косово веќе го има потребниот број гласови

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

Кој е херојот кој го спаси детето во Црна Гора?

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

СЕ СТРЕСЕ РОМАНИЈА: Земјотресот го почувствуваа и во Србија

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

Туристи од Ќустендил откажале патување во Македонија стравувајќи од каменување на автобусите

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ТРАГЕДИЈА ВО ЦРНА ГОРА: Баба со внукот скокнала во реката Морача

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЗОШТО ИСЧЕЗНАА ТРОЈЦА МАЖИ ВО ДУНАВ? Еве што тргнало наопаку!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ЕКСПЕРТИ ЗА СОСТАНОКОТ ВО ОХРИД: Еу покажа дека нема легитимитет!

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ТРАГЕДИЈА КАЈ ВРАЊЕ: Во сообраќајна несреќа загина 25 годишен Македонец, има и повредени

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора

ЃУКАНОВИЌ И МИЛАТОВИЌ ОДАТ ВО ВТОРИОТ КРУГ: Обработени 95 осто од гласовите за избор на претседател на Црна Гора