21 Јули, 2019
0.0176

Јанковска: Праската што се бере оди за извоз

Објавено во: Агробизнис 20 Јуни, 2019

Портпаролката на министерството за земјоделство шумарство и водостопанство, Соња Јанковска на денешната прес конференција на Влада истакна дека секоја праска што се бере се извезува.

„Во Росоман има претставници од МЗШВ, нема застој, се што се бере, оди за извоз. Поголемиот дел оди во Русија, а другото во регионот. Државната фитосанитарна лабораторија работи со полн капацитет и документите се издаваат навреме “, изјави Јанковска.

Изминативе денови дел од производителите на праски од Росоман, на фејсбук страната „Росоман денес“  споделија видео на кое се гледа како производителите го фрлат својот род, затоа што немало откуп.

Пред два дена претставници од министерството за земјоделие посети откупен центар во Росоман и констатираше дека откупот се одвива непречено, праската се откупуваше од 15 до 20 денари за килограм во зависност од квалитетот на праската.

Можеби ќе ве интересира

ДИМКОВСКИ: Досега се извезени околу две илјади тони праски кон Русија

ДИМКОВСКИ: Досега се извезени околу две илјади тони праски кон Русија

Димковски: Со санирањето на браната Слатино ќе се намали ризикот од поплави

Димковски: Со санирањето на браната Слатино ќе се намали ризикот од поплави

Бабовски: Потпишан договорот со компанијата која ќе ги снабдува земјоделците со гориво за земјоделска механизација

Бабовски: Потпишан договорот со компанијата која ќе ги снабдува земјоделците со гориво за земјоделска механизација

Oваа земја е лидер во светот по производство на лубеница, им се раѓаат дури 79 тони

Oваа земја е лидер во светот по производство на лубеница, им се раѓаат дури 79 тони

ТАЖНА СЛИКА ВО ПРЕСПА: Невремето им зададе силен удар на овоштарите

ТАЖНА СЛИКА ВО ПРЕСПА: Невремето им зададе силен удар на овоштарите

Државниот инспекторат за земјоделство во контроли кај компаниите што откупуваат пченица, откупната цена е од 9 до 10,5 денари

Државниот инспекторат за земјоделство во контроли кај компаниите што откупуваат пченица, откупната цена е од 9 до 10,5 денари

Два пати е зголемено земјоделското осигурување: Колку премии се исплатени на сметките на земјоделците

Два пати е зголемено земјоделското осигурување: Колку премии се исплатени на сметките на земјоделците