23 Октомври, 2019
0.0175

Каде Македонија ќе се спои со Јужен поток?

Објавено во: Економија 09 Ноември, 2012

До декември ќе  се знае одговорот од Русија кои идејни решенија се најсоодветни Македонија да стане дел од гасоводот Јужен поток. Веќе се разгледува и целата техничка документација што Македонија ја подготви, велат од Гаспром Експорт.Одговорот како што изјавуваат од компанијата се очекува Москава да го даде за еден месец. И покрај тоа што се чека зелено светло од Москва, Македонија нема да извиси, вели министерот за финансии Ставрески, и истакна оти  не било важно дали земјава ќе го потпише договорат пред стартот на изградбата или во текот на реализација на проектот кој треба да заврши за три години.

Можеби ќе ве интересира

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

СКОК НА ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА: Maкедоцните во август заработувале повеќе од лани истиот период

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Бектеши: Предвремените избори ќе се одразат врз економијата

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

Ова се цените по кои ќе се точат бензини и дизел неделава

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

ФИРМИТЕ ПРЕПЛАШЕНИ ОД ИЗБОРИТЕ - никој нема да работи цела година

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

„Прилепска пиварница“ има 76.000 евра од продажба просечно дневно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Ѓорче Петров ќе биде осветлен за милион денари месечно

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

Општина Куманово ќе се подновува со возила вредни 94 илјади евра

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

„Стопанска банка Скопје“ нуди 25 денари фиксна дивиденда за приоритетните акции

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година

Се бара укинување на законот кој ќе им ги зголеми давачките на пазарџиите од 2020 година