24 Јуни, 2018
0.6647
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Каде се произведува и колку чини најскапиот мед во светот?

Објавено во: Агробизнис 26 Август, 2017

Медот „Елвиш“ од Турција е најскапиот во светот, бидејќи се произведува на најприроден можен начин.

Овој специјален мед се произведува во пештера со должина од 1800 метри во близина на градот Артвин во долината Сарикаир, која се наоѓа во североисточна Турција. Неговата цена е 5000 евра за килограм, пишува Oddity Central.

Богатите минерални пештери го збогатуваат дополнителниот мед. Пред многу години, локалните жители забележале дека пчелите влегле во пештерата, што ги натерало да мислат дека може да има мед внатре.

Со помош на професионални планинари, тие одат надолу и откриваат 18 килограми мед, кој се наоѓа на сферичните ѕидови на пештерата.

Медот веднаш се праќа за анализа во француска лабораторија која покажува дека има 7 години и е исклучително богат со минерали. Првиот килограм мед беше понуден на аукција во Франција за 45.000 евра. Една година подоцна, кинеските фармацевти купуваат уште еден килограм за 28.000 евра.

Во моментов цената за килограм е 5000 евра, а медот се продава во парчиња од 170 и 250 грама. Неговиот висок квалитет го прави особено погоден за медицински апликации.

Можеби ќе ве интересира

МЗШВ контра БЕСА: Огласот за вработување е за сите етнички заедници

МЗШВ контра БЕСА: Огласот за вработување е за сите етнички заедници

ЕФТИНА НАфТА – ПОГОЛЕМО ЗАГАДУВАЊЕ

ЕФТИНА НАфТА – ПОГОЛЕМО ЗАГАДУВАЊЕ

Потпишани првите договори од ИПАРД 2 Програмата

Потпишани првите договори од ИПАРД 2 Програмата

Повеќе од една година ќе треба за набавка на систем од заштита на град

Повеќе од една година ќе треба за набавка на систем од заштита на град

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Калининград откри 17 тони македонски домат со штетник

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка

Огромна штета од невремето според првобитната пресметка