28 Мај, 2020
0.0303

КАКО ДА ГИ СЛЕДАТ НАШИТЕ СТАПКИ - Во Белград и Ниш полициски час цел викенд, ќе почне уште во петок во 15 часот

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 08 Април, 2020

Српскиот претседател Александар Вучиќ, гостувајќи на вчерашната емисија „Прашалник“ на РТС, рече дека е веројатно дека полицискиот час во Србија за викенд ќе започне во петок наместо во сабота.

Тој изјави дека доколку се согласи фелата, ќе се воведе полициски час од петок од 15 часот до понеделник, нагласувајчи дека ова е сигурно за Белград и за Ниш.

„Ќе се обидеме да ја укинеме вонредната состојба во прва прилика без да го загрозиме јавното здравје“, рече српскиот претседател, проценувајќи дека таа може да се укине во рок од еден месец, а можеби и порано, дека тој веќе ја гледа „светлината на крајот на тунелот“.

„Таа светлина ќе се приближува секој ден, така што ќе можеме да започнеме да работиме наскоро, но нема да брзаме со цел короната да не ни се врати повторно“, рече Вучиќ за РТС.

Тој истакна дека земјата е далеку од излез од кризата, но тој може да го види тоа. Предупреди дека ќе биде тешко и со економијата, но се надева дека Србија ова ќе го надмине подобро од другите земји и дека очекува наскоро таа да излезе од ова и да биде една од најуспешните европски држави.

Вуќич нагласи дека се преземаат мерки за зачувување на животот.

„Се вознемирувам секоја вечер кога гледам колку луѓе умираат. Тоа е она што ме вознемирува. Ако мерките за заштита на нечиј живот нарушиле некого, жалам за тоа, но тие ќе бидат донесени. Отсекогаш сме имале огромен број проблеми, од поплавите до ова денес, а луѓето што се бираат на оваа функција не се оние кои се плашат од сопствената сенка, туку тие што ќе ги донесат одлуките, и јас немам проблем со тоа што ќе каже некој“, нагласи Вуќиќ.

Можеби ќе ве интересира

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ВУЧИЌ: Oдлуката на Црна Гора од први јуни да не ги отвора границите со Србија е политичка

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

ГРЦИТЕ ПОДГОТВЕНИ ЗА СЕЗОНАТА: Германците први ќе допатуваат

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

Во Бугарија 23 плажи ќе бидат со бесплатни лежалки и чадори, за другите се намалува цената за половина

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

СНЕГ НА БАЛКАНОТ: Во две земји на планините има покривка

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

(ВИДЕО) СИЛНО НЕВРЕМЕ ВО ГРЦИЈА: Жена почина од удар на гром

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

НЕВРЕМЕ НА БАЛКАНОТ: Погодени Белград и Загреб

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

Српскиот лекар тврди: Короната ја имавме уште во јануари

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

СРБИТЕ НЕ СЕ ПОЖЕЛНИ ВО ЦРНА ГОРА: Брнабиќ повикува да не се летува таму

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите

Хрватскиот МНР Радман: Северна Македонија и Албанија ќе добијат „Датум“ кога ќе ги исполнат целите и критериумите