22 Мај, 2018
0.4446
    ALK 7923.39    -1.94%     CEVI 927    -2.93%     EUHA 3    0%     EVRO 3000    7.26%     GRNT 716    -1.35%     GTRG 3000    0%     KMB 4300    -0.99%     MKSD 200    -1.96%     MPT 31000    0.54%     MTUR 4100    0%     OKTA 3550    -4.05%     PPIV 44478.76    -0.05%     RMDEN09 98.5    1.55%     RMDEN10 98    0.2%     RZLV 44.13    -1.93%     STB 1018.27    0.5%     STBP 1121.15    1.19%     STIL 131.24    -0.75%     TEL 270    0%     TNB 13488.48    -0.09%     TPLF 1543.72    -3.93%     UNI 2361    -2.44%     ZILU 263.29    7.47%     ZPKO 2857    0.04%

Како да ги задржите вработените кои сакаат да си дадат отказ?

Објавено во: Финансии 12 Септември, 2017

Завршија деновите кога работниците поминуваа 30 години на работа пред да добијат награда за скап златен часовник. Денес, конкуренцијата на пазарот на труд е сурова и ова не е само проблем за барателите на работа.

Напуштањето на вреден член на тимот носи со себе серија потешкотии за неговите колеги и за целата компанија.

Прво, менаџерите и тимовите честопати се впуштаат во паника, обидувајќи се да го дистрибуираат обемот на работа. Интелектуалната сопственост на повеќето, ако не и сите, заминувачки кадри е уништена и ова го обесхрабрува целиот персонал.

Второ, во зависност од изгубениот талент, многу од останатите членови на тимот може да бидат потресени од загубата, особено ако нивниот поранешен колега е нивниот близок пријател. Потенцијална опасност е губење на мотивацијата која е штетна за продуктивноста на компанијата.

И трето, ангажирањето на заменик е тешка задача. Кратка биографија на неквалификувани кандидати ја поплави канцеларијата, се одржуваат бројни интервјуа - и кој има време за тоа?

Сепак, менаџерите не разбираат зошто нивните вработени си заминуваат. И уште поважно - како да ги натераат да останат.

Еве неколку едноставни совети кои ќе ви помогнат да го одржите интегритетот и среќата на вашиот тим:

Осигурајте се дека работата ги исполнува нивните очекувања

Шокантно е што над 30-40% од Американците ја напуштаат својата работа во рок од една година. Една од главните причини за ова решение е недостатокот на реална слика за новата улога.

Специјалисти за управување со човечки ресурси се познати по тоа што пишуваат описи на долгите работни места кои не содржат апсолутно никакви информации за вистинската природа на работата.

Затоа, следниот пат кога ќе објавите реклама, проверете дали описот се совпаѓа со вистината. 

Обезбедете соодветна плата

Тоа е работа - сите ние сакаме да станеме милионери (а некои бараат милијарди). Но, повеќето паметни луѓе сакаат барем соодветна плата за нивниот труд. Ако тие генерираат вредност за организацијата, осигурајте се дека ќе ги платите праведно.

Еден начин е да се биде отворен и транспарентен во врска со платите во индустријата и како надоместокот на одреден вработен се вклопува во опсегот. Следниот чекор е да им помогнете на членовите на тимот кои сакаат повисоки плати да дознаат како да се качат на следниот чекор.

Бидете отворени и фер во смисла на наградување и поттикнување на оние кои создаваат највисок квалитет.

Најдете време за конструктивна критика

Како човечки суштества, сите ние сакаме да се развиваме и усовршуваме. Но, за просветителството на војниците, потребно е целото село - истото важи и за помагање на слуга кој сака да биде успешен.

Барајте скриени можности за развој на вашите вработени

Акциите се посилни од зборовите. Како менаџер, можете да повторите додека блефирате колку е прекрасен вашиот тим, но ако не го покажете вистинскиот пат кон раст,  ќе ве остават во секунда.

Направете се од себе за да пронајдете скриени можности за вашите подредени да се развијат. Тие можат да бидат едноставни, како што се лидерство во спроведувањето на важен проект или соработка со друг оддел на компанијата во време на криза.

Дополнителни задачи за подобрување на растот ќе им помогнат на членовите на тимот да разберат зошто ги вреднуваат своите вештини и знаење. Прво, сепак, бидете сигурни дека одговорноста што сакате да ја доделите е пожелна - нема ништо пострашно од обврската што ја вршите со омразата.

Дајте им барем малку слобода

Поддржувајте ги сите флексибилни распореди и силно верувајте дека ако го сакате најдоброто од своите вработени, мора да им дадете слобода да ви го дадете тоа како што тие го знаат.

Наместо тоа - фигуративно кажано - за да ги задржите на столот, создадете средина ориентирана кон резултати. Чувајте го вашиот тим одговорен за постигнување на целите наместо да го следите часовникот.

Подредените кои имаат слобода да се подобрат се посреќни и придонесуваат за побрз раст на бизнисот.

Можеби ќе ве интересира

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Ангеловска Бежовска со заклетва пред Талат Џафери

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Државата одобри поголем додаток за децата со пречки во развојот

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Најсилниот пазар со луксузни имоти во светот е овој град

Владата денес го аминува гувернерот

Владата денес го аминува гувернерот

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

Имате имот, семејство и доброплатена работа, но дали сте финансиски зрели?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

ЦЕНА НА ТАКСИ УСЛУГИ: Kaде во регионот е најевтино?

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

И ОВА СЕ СЛУЧУВА: Се бунат заради високи плати

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Анѓушев во Софија до пари за гасовод, далновод, патишта и железница

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?

Добива плата од 291 милиони долари - со што се занимава?