26 Мај, 2020
0.0263

Како да го сопрете грицкањето нокти кај детето?

Објавено во: Стил 12 Април, 2019

Барем неколку деца, па и возрасни околу нас грицкаат нокти. Несакајќи, односно од навика ќе ги забележите со прст во уста. Притоа може и да загризат од ноктот или од кутикулите. Многу лоша навика за која многу често родителите бараат совет како да го одвикнат детето од тоа.

Еве неколку народни совети кои ќе ви помогнат во одвикнувањето:

1.  Намачкајте ги ноктите на детето со горчлив лак, кој можете да го најдете во продавниците или специјализираните продавници за козметика.  Некои родители ги мачкаат своите деца и со други горчливи работи. Многу родители со векови го користат и сенфот за оваа намена. Меѓутоа како најефективен се покажал досега горчливиот лак за нокти, кој им помага на децата во одвикнувањето од грицкање нокти.

2. Ако појавата на оваа навика е поврзана со постојан психолошки стрес, тогаш е неопходно да се научи детето да го надмине стресот со едноставни вежби или вежби за дишење.  Детето доколку правилно дише и издишува полека и длабоко 5 минути ќе го потсмири. Таквата константна контрола на дишењето ќе помогне значително да го намали нивото на емоционална тензија на детето. За да го искористите интересот на детето, можете да си играте заедно со него со неговата омилена играчка, или заедно да цртате и сл.

3. Доколку имате девојче кое ги грицка ноктите направете и маникир, домашен, третирајте ја како во салон, со масажа, со убава боја на лак, уредни да бидат. Покажете грижа со одредени алатки за обликување на нокти, доколку ставите и по некоја интересна шара би било супер. Оваа важи и за момчињата, нека им бидат уредни ноктите, па дури и кога би биле намачкани со горчлив лак би било со сигурност ефикасен метод. И не заборавајте да ги потсетувате на децата дека здравите и секогаш уредни нокти се секогаш во мода.

Во процесот на одвикнување на детето од грицкање нокти, никогаш не треба да заборавиме дека тоа е долг процес и секојдневна борба која бара многу упорност и трпение.  

Можеби ќе ве интересира

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Модел за Плејбој и ултрадесничар - што прават наследниците на контроверзните историски личности

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

Мартин Вучиќ со емотивна порака за Драган: За мене секогаш ТАТКО над татковците!

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

(ФОТО) Мини трансформација: Македонските пејачки како мажи

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Дејан Митровски- УРКО: Личноста на која си телохранител ја ставаш на прво место

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

Како да се пронајде злато без детектор, па дури и кај нас: Научниците со откритие

(ФОТО) Повеќе не е црна: Зорица Заева конечно смени боја на коса

(ФОТО) Повеќе не е црна: Зорица Заева конечно смени боја на коса

Ваљон Салиху, Портпарол на град Скопје: Нема да ме препознаете без брада

Ваљон Салиху, Портпарол на град Скопје: Нема да ме препознаете без брада

Некои соседи сакаат да знаат кај кого одиме за да го одбегнуваат: Интервју со Денис од Центар за јавно здравје- Скопје

Некои соседи сакаат да знаат кај кого одиме за да го одбегнуваат: Интервју со Денис од Центар за јавно здравје- Скопје

Висок крвен притисок: Кардиолозите ја откриваат најголемата заблуда во која веруваат луѓето

Висок крвен притисок: Кардиолозите ја откриваат најголемата заблуда во која веруваат луѓето