20 Мај, 2024
0.0281

„Какви избори може да очекуваме кога комисијата која ги спроведува е најголем прекршител“ - Најчевска со остра критика за кршењето на законите

Објавено во: Македонија 13 Април, 2024

Добивај вести на Viber

Професорката Мирајана Најчевска останува да биде отворен критичар на непочитувањето на законите и процедурите. Таа овој пат се осврна на изборните процедури и укажа дека токму телото кое треба да се грижи за достојно спроведување на изборните циклуси, не ги почитувало одредбите од законите. 

- ДИК повторно го прекрши Изборниот законик.

Според членот 31:

таа “ги потврдува и објавува листите на кандидати за избор на претседател и за избор на пратеници и со ждрепка го утврдува нивниот редослед.

Со тоа што редоследот на партиите не е направен со ждрепка е прекршен законот.

Какви избори може да очекуваме кога комисијата која ги спроведува е најголем прекршител на истите?

И каква власт може да очекуваме кога 7 партии учествуваат во тоа прекршување без око да им трепне?

Доколку навистина сакате да почнеме да градиме држава во која владее правото не треба да гласате за ниту една од овие партии и за ниту една партија која има свој претставник во ДИК - напиша Најчевска на Фејсбук. Можеби ќе ве интересира

„АХМЕТИ СИ ЗНАЕ КАКО ГИ ДОБИЛ МАНДАТИТЕ“: Касами за изјавата на лидерот на ДУИ дека прегласувањето ќе донесе меѓуетнички тензии

„АХМЕТИ СИ ЗНАЕ КАКО ГИ ДОБИЛ МАНДАТИТЕ“: Касами за изјавата на лидерот на ДУИ дека прегласувањето ќе донесе меѓуетнички тензии

Се огласи уапсениот што и се закани на Кацарска: За еден збор го повика личното обезбедување

Се огласи уапсениот што и се закани на Кацарска: За еден збор го повика личното обезбедување

Компјутерска злоупотреба: Владата нуди надомест од 100 евра!

Компјутерска злоупотреба: Владата нуди надомест од 100 евра!

ПАЛЧО СИ ДОНЕЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ВО ШУТКА: Еве што имало во куферот што си го донел од Турција

ПАЛЧО СИ ДОНЕЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ВО ШУТКА: Еве што имало во куферот што си го донел од Турција

Бимилк на „Генералка викенд“ - вработените ја чистеа околината на Битола

Бимилк на „Генералка викенд“ - вработените ја чистеа околината на Битола

Митко Јанчев под вербални закани во угостителски објект

Митко Јанчев под вербални закани во угостителски објект

Царина: Скопјанец добил мала пратка со дрога од Германија

Царина: Скопјанец добил мала пратка со дрога од Германија

Едно лице загина и две се тешко повредени во сообраќајкана автопатот Куманово - Скопје

Едно лице загина и две се тешко повредени во сообраќајкана автопатот Куманово - Скопје

Стигна предупредување и од потпретседателот на ЕК за Договорот од Преспа

Стигна предупредување и од потпретседателот на ЕК за Договорот од Преспа