05 Март, 2021
0.0237

Каракачанов до Македонците: Ние сме еден народ

Објавено во: Македонија 25 Јануари, 2021

Бугарскиот вицепремиер, Красимир Каракачанов изјави дека треба да се запре со омраза затоа што како што вели сме биле еден народ. 

Тој вели дека е наивно да се очекува промена на позицијата на неговата земја по изборите на пролет или евентуален притисок од американската администрација на новиот претседател Џо Бајден.

„Не се надевајте, како што вели бугарскиот народ од двете страни на границата, од оваа страна на Осогово и од друга страна. Завршете ја работата, спроведете го Договорот за добрососедство и работата ќе тече! Престанете да ги едуцирате младите со говор на омраза кон Бугарите, затоа што ние сме еден народ. Едуцирањето на едната страна да ја мрази другата е целосно нелогично, непродуктивно и нема да доведе до ЕУ“, рече Каракачанов.

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети деновиве изјави дека спорот со Бугарија ќе се реши напролет. Поради бугарското вето Македонија не ги почна преговорите со ЕУ.

Можеби ќе ве интересира

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Во Скопје има скоро 4.000 активни случаи на коронавирус

Од понеделник ќе се знае дали ќе има рестрикции и какви

Од понеделник ќе се знае дали ќе има рестрикции и какви

Филипче: Се расчисти административната процедура, сега разговараме кога треба да пристигне кинеската вакцина

Филипче: Се расчисти административната процедура, сега разговараме кога треба да пристигне кинеската вакцина

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Наскоро ќе пристигнат руските вакцини, денеска има над 800 заразени со коронавирусот

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Наскоро ќе пристигнат руските вакцини, денеска има над 800 заразени со коронавирусот

Кризниот штаб бара полициски час за Гевгелија

Кризниот штаб бара полициски час за Гевгелија

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

(ВИДЕО) Захариева повика да се погледне филмот „Историја од двете страни“

Новинарот Драган Ристов почина од коронавирусот

Новинарот Драган Ристов почина од коронавирусот

Регистрирани се 843 заразени со корона, а од 11 починати најмладиот има 39 години

Регистрирани се 843 заразени со корона, а од 11 починати најмладиот има 39 години

НАДЛЕЖНИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021 година

НАДЛЕЖНИТЕ НАЈДОА РЕШЕНИЕ: Истечените пасоши на дијаспората ќе важат до крајот на 2021 година