29 Октомври, 2020
0.0344

Карантин и во северна Грција

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 16 Октомври, 2020

Карантин се воведува и во северна Грција. 

Во северниот грчки регион Кожани, каде живеат околу 150.000 луѓе, од денеска повторно се воведени мерки на изолација. 

Оваа мерка се воведува по појавата на десетина нови случаи на зараза со коронавирус во октомври.

Изолацијата ќе биде на сила до 29 октомври, објави синоќа грчката Агенција за здравство.

Маските се задолжителни надвор и внатре на работните места, сите собирања се забранети и секое движење надвор од зоните е забрането.

Сите продавници, спортски сали, судови, ресторани, кина, музеи, археолошки локалитети во регионот се затворени, вклучувајќи го и градот Кожани, на северот од земјата.

Во Грција од коронавирусот починаа 490 луѓе. 

Во повеќе европски метрополи се враќа карантинот. 

Можеби ќе ве интересира

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Грција тоне во долгови

Грција тоне во долгови

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија