22 Септември, 2023
0.0283

КИНЕСКИТЕ ФИРМИ ЗА ПРОИЗВОДСТВО НА БАТЕРИИ ГО ПРЕДВОДАТ ПАЗАРОТ: Одговорни се за повеќе од три петини од инсталациите на батерии ширум светот

Објавено во: Мои пари 16 Септември, 2023

Добивај вести на Viber

Кинеските компании продолжија да доминираат на глобалниот пазар на батерии за напојување во првите седум месеци, одговорни за повеќе од три петини од инсталациите на батерии ширум светот, се вели во извештајот на јужнокорејската пазарна консултантска компанија SNE Research во средата.

Според најновиот извештај, шест кинески компании за батерии се меѓу првите 10 такви фирми на глобално ниво во однос на инсталации на батерии, со вкупен пазарен удел од 62,9 отсто, од јануари до јули. Следи Јужна Кореја со три фирми и Јапонија со една.

Поточно, кинескиот батериски гигант Contemporary Amperex Technology Co Ltd ја задржа својата водечка позиција со вкупна инсталирана моќност од 132,9 гигават часови, што е за 54,3 отсто повеќе од годишно ниво. Неговиот глобален пазарен удел изнесуваше импресивни 36,6 проценти.

Кинескиот производител на електрични возила BYD се рангираше на второто место во светот со 58,1 GWh, што е раст од неверојатни 94,1 отсто на годишно ниво. Следеше јужнокорејскиот LG Energy Solution со 51,4 GWh. Меѓу Топ 10 беа и кинеските CALB, EVE, Gotion High-Tech и Sunwoda.

SNE Research рече дека BYD покажал забележителни перформанси во првите седум месеци и постигнал широка популарност врз основа на неговата ценовна конкурентност во аспекти како што се синџирите за снабдување со батерии во домот и производството на возила.

Џоу Ми, висок истражувач на Кинеската академија за меѓународна трговија и економска соработка во Пекинг, рече: „Забележливите перформанси на кинеските компании за батерии може да се припишат на зголемената побарувачка од големите земји потрошувачи во странство за обновлива енергија и возила со нова енергија. Локалните компании направија голем технолошки напредок во производството на литиумски батерии“.

Слични ставови сподели и Пан Хелин, ко-директор на Истражувачкиот центар за дигитална економија и финансиски иновации на Меѓународната бизнис школа на Универзитетот Жеџијанг. Кинеските фирми за батерии покажаа зголемена сила на прекуокеанските пазари, рече тој.

Во моментов, повеќе од 10 кинески компании за енергетски батерии објавија планови за инвестиции во странство.

„За локалните фирми за батерии и поврзаните компании во синџирот на индустријата, глобалниот пазар на батерии сè уште има потенцијал да расте многукратно во однос на обемот“, рече Пан.

Во текот на изминатите неколку години, CATL, на пример, се обиде да навлезе на прекуокеанските пазари и уживаше брз раст во Европа и Северна Америка.

На саемот за автомобили IAA во Минхен во понеделникот, главниот инженер на CATL, Гао Пенгфеи, рече дека компанијата планира да ја произведе својата батерија Shenxing за ултра брзо полнење не само во Кина, туку и во нејзините капацитети во Германија и Унгарија.

Shenxing, направен со литиум железо фосфат (LFP), може да испорача опсег на возење од 400 километри со време на полнење од 10 минути. Беше претставен во август, а компанијата соопшти дека е првата во светот LFP батерија со супер брзо полнење.

Хемијата LFP нуди предности во однос на трошоците во споредба со батериите од никел-кобалт-манган што се користат во цилиндричните ќелии од производители на автомобили како што се BMW и Tesla, рече Гао.

Текст и фото: China Dialy


Можеби ќе ве интересира

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УО НА ШПАРКАСЕ БАНКА – ДЕЛ ОД САМИТОТ ЗА СИНА ЕКОНОМИЈА

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА УО НА ШПАРКАСЕ БАНКА – ДЕЛ ОД САМИТОТ ЗА СИНА ЕКОНОМИЈА

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

ПроКредит Банка прослави 20 години постоење на македонскиот пазар

Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура, преговорите за стратешки партнер не завршија со договор

Клиниката Жан Митрев останува со старата сопственичка структура, преговорите за стратешки партнер не завршија со договор

„МАКЕДОНИЈА2025“ И ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОФ“ ОД САД ЌЕ ДОДЕЛАТ 40 СТИПЕНДИИ НА ТАЛЕНТИРАНИ СТУДЕНТИ

„МАКЕДОНИЈА2025“ И ФОНДАЦИЈАТА „АТАНАС БЛИЗНАКОФ“ ОД САД ЌЕ ДОДЕЛАТ 40 СТИПЕНДИИ НА ТАЛЕНТИРАНИ СТУДЕНТИ

Колективна визија на македонските индустрии: 18 компании склучија партнерство за развој на кадрите

Колективна визија на македонските индустрии: 18 компании склучија партнерство за развој на кадрите

„Макпетрол“: потребно е заедно да кренеме глас против булингот

„Макпетрол“: потребно е заедно да кренеме глас против булингот

АНЃУШЕВ: ЧЕСТИТКИ ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАЛТА

АНЃУШЕВ: ЧЕСТИТКИ ЗА ДЕНОТ НА НЕЗАВИСНОСТА НА МАЛТА

„Реплек“ уште еднаш се здоби со сертификатот за највисоки производни стандарди на Европската Унија

„Реплек“ уште еднаш се здоби со сертификатот за највисоки производни стандарди на Европската Унија

Пет општини ќе се справуваат со загадувањето на воздухот со помош на Шведска и УНДП

Пет општини ќе се справуваат со загадувањето на воздухот со помош на Шведска и УНДП