25 Јуни, 2024
0.0287

КИНЕЗИ, РУСИ И НИГЕРИЈЦИ ПЛАЌААТ 230 ИЛЈАДИ ЕВРА ЗА ЗЛАТЕН ПАСОШ: Еве која земја бара толку пари и што овозможува тој пасош

Објавено во: Свет 27 Мај, 2024

Добивај вести на Viber

Таканаречените „златни пасоши“ даваат безвизен пристап до ЕУ, Обединетото Кралство и други земји, што ги прави популарни кај националностите кои вообичаено треба да аплицираат за дозволи за патување. „Златните пасоши“ на Карибите стануваат поскапи, како одговор на притисокот на САД и Европската унија да ја спречат продажбата на државјанства.

Група од четири карипски земји се согласија да наплаќаат најмалку 200.000 долари за нивните пасоши почнувајќи од 30 јуни, што е двојно повеќе од сегашната стапка во некои случаи. Земјите, исто така, ќе ги затворат дупките што дозволуваа пасошите да се продаваат со попуст, пишува Блумберг.

Програмите за државјанство преку инвестиции или CBI генерираат повеќе од 579 милиони американски долари годишно на Карибите и претставуваат повеќе од половина од националниот приход на некои од малите островски држави во регионот. Но, програмите се под лупа од европските и американските регулатори, кои се повеќе се загрижени дека се користат за заобиколување на имиграциските контроли и може да послужат како порта за криминалците.

Пет карипски земји со програми на ЦБИ го проширија државјанството на најмалку 88.000 луѓе, вклучително и многу Кинези, Руси и Нигеријци, според извештајот на ЕУ минатата година.

Организацијата за економска соработка и развој рече дека програмите би можеле да им помогнат на криминалците да извршат масивни измами и да ги перат приходите од криминал и корупција кои достигнуваат милијарди долари.

Побарувачката за карипски пасоши расте, рече Кара Доерти, управен директор на второто консултантско државјанство со седиште во Антигва, Apek Capital Partners. Каматата се зголеми за речиси 300 отсто во првите два месеци од годината, рече таа, поврзувајќи го со порастот на биткоинот и другите токени.

Американските граѓани, кои сметаат дека вториот пасош е заштита од геополитички превирања, исто така ја охрабруваат продажбата.

Земјите од Карибите, исто така, се согласија да споделуваат информации, да поднесуваат независни финансиски ревизии и да ја подобрат транспарентноста. Промените се наменети за решавање на „загриженоста што ЕУ, особено, би ја имала во врска со овие програми“, рече премиерот на Доминика, Рузвелт Скерит во изјавата.

Санта Лусија, каде пасошите се продаваат за 100.000 долари, го нема потпишано договорот кој ги вклучува само Доминика, Гренада, Сент Китс и Невис, Антигва и Барбуда.

Сент Китс ја има најстарата и најскапата CBI програма на Карибите која чини 250.000 долари.

Новиот договор исто така се обидува да ја запре продажбата на пасоши со попуст. Во некои случаи, на локалните инвеститори им беше дозволено да им даваат пасоши на купувачите по мал дел од првичната цена, со ветувања за идни плаќања. Но, кога проектите беа стопирани, купувачите можеа да добијат државјанство по цени под пазарните.

Премиерот на Сент Китс, Ендрју Дру, рече дека продажбата на пасоши со попуст е зло за индустријата на ЦБИ бидејќи ги намалува владините приходи и води до незавршени проекти.

(Телеграфски бизнис)


Можеби ќе ве интересира

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

(ВИДЕО) ПОЖАР ВО МОСКВA: Луѓето скокаа од прозорец за да се спасат, има и жртви

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

ГРАТЧЕ НА СИЦИЛИЈА: Нудат евтини куќи како „мамец“ за нови жители

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Лесја Украинка: Русија продолжува да го тероризира цивилното население на Украина

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

Пронајдени 20 изгорени тела во фабрика за литиумски батерии во Јужна Кореја

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

ОДМОРИТЕ НА МЕДИТЕРАНОТ ПОД ЗНАК ПРАШАЛНИК? драматично предупредување од Британците

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

„ПОТРЕБНО НИ Е ЧУДО“: Маркус Зедер предупредува - Германците повторно мора да работат повеќе

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

МНОГУ ЈАК ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОТРЕСЕ ВЕНЕЦУЕЛА: измерени 6,1 степен според Рихтеровата скала

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Трамп, војната во Украина, источниот блок: овие пет предизвици го чекаат идниот шеф на НАТО

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација

Њујорк Тајмс: Украинците се групираат на социјални мрежи за да избегнат мобилизација