24 Јуни, 2018
0.3947
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Ќе се бара ли нов независен претседател на ДИК?

Објавено во: Анализа 06 Март, 2018

Дел од македонските медиуми пренесоа дека опозицијата ќе биде таа која ќе назначи нов претседател на ДИК со враќање на старите правила. 

Во суштина ако се оди според „пржинските“ правила и тогашните законски измени на изборните процеси, претседател на Државната изборна комисија  би требало да биде независен и непартиски кандидат. Впрочем, таков беше и изборот на Александар Чичаковски, кој по макотрпни преговори и двоумења за останатите предложени кандидати, беше прифатен како независен кандидат да ја води ДИК и беше дел од тројцата независни членови.

Сега, ВМРО-ДПМНЕ како опозициска партија која се надева на организирање на фер и демократски избори без оглед кога ќе бидат тие на календарот, исто така ќе можеше да активира дел од „пржинските“ правила кои и овозможуваат на опозицијата поголема рамноправност, но тоа не значи дека директно ќе го назначат новиот предводник на ДИК. Сепак, овие придобивки за демократскиот систем некако многу брзо и лесно се напуштаат и се нарушува континуитетот.

Оваа институција остана испразнета откако непосредно по локалните избори американскиот амбасадор Џес Бејли обелодени дека членовите на ДИК на затворена седница која не ја објавија во јавноста си поделиле екстра плати и бонуси за завршената работа, па под притисок на грѓаните се повлекоа.

Засега нема разговори за конкретни имиња на кандидати кои ќе ги предложат парламентарните партии и тоа кој колку места ќе добие, но се очекува наскоро и власта и опозицијата посериозно да седнат и да се занимаваат со овој процес бидејќи ДИК е клучна институција за спроведување на избори и референдуми. 

Токму комплетирањето на ДИК е честа тема меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ како иницијатива која ја води опозицијата, а истото беше спомната и на последната средба меѓу премиерот Заев и првиот опозиционер Мицкоски, па затоа и наскоро очекуваме во барабанот да бидат фрлени првите партиски имиња за кандидати за членови, заменик претседател и претседател на ДИК.

Можеби ќе ве интересира

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?