28 Февруари, 2021
0.0224

ЌЕ СЕ НАМАЛУВА ЛИ РАБОТНОТО ВРЕМЕ НА КАФУЛИЊАТА И КЛУБОВИТЕ: Комисијата за заразни болести ќе разговара неделава

Објавено во: Македонија 20 Јули, 2020

Комисијата за заразни болести најави дека во текот на наредните денови ќе разговара за евентуално намалување на работното време на кафулињата и рестораните, како мерка која би спречила понатамошно ширење на заразата со корона вирусот. Оттаму за Фактор велат дека сред лето, Комисијата за заразни болести не би препорачувала повторно ограничување на движењето, односно воведување полициски час, но по бурниот викенд со журки во дискотеки и ноќни клубови до сабајле, размислуваат да го ограничат работното време на ваквите правни субјекти.

-Генералниот став на Комисијата е дека ние ги дадовме сите потребни протоколи и безбедносни мерки ди сите сопственици на кафулиња, клубови, ресторани, хотели, плажи, базени и така натаму...Гарантираме дека ако сето тоа се почитува максимално, дека бројот на новозаразени со Ковид-19 ќе се намалува. Но, толкава неодговорност е навиистина незамислива. Први, заедно со германија ја воведовме мерката задолжително носење маска. Таму веќе немаат потреба од ова, зошто сите беа дисциплинирани, кај нас, секоја чест за исклучоците, но генерално не се почитува оваа мерка. Посебно во помалите градови, во помалите места. Затоа, во текот на оваа недела ќе мора да разговараме за дополнителни рестриктивни мерки, велат извори од Комисијата за заразни болести за Фактор.

Очекуваат во наредните денови дека ќе има нови рекордни бројки на новозаразени, а кластерите ќе бидат од учесниците во изборната кампања, односно митинзи, групирања, средби со голем број граѓани, а кон крајот на неделата оценуваат дека најголем број од новозаразените ќе бидат млади луѓе како резултат од журките во ноќните клубови во повеќе градови низ Македонија. 

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

Kога ќе стигнат кинеските вакцини во земјава?

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

ФАКТОР НА ДЕНОТ: Почнува првата фаза од пописот, оние кои се во странство може да се самопопишат

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Георгиевски советува како да се реши македонско - бугарскиот спор

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Заев повторно се бори за лидер на СДСМ, над 80.000 членови ќе можат да гласаат

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Куќен притвор за малолетникот кој со автомобил го удри Јота

Се бара притвор за двајца демонстранти

Се бара притвор за двајца демонстранти

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Најмладиот починат од коронавирус е 43 годишен пациент од Делчево

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Денес се регистрирани 721 заразен и 7 починати

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот

Во неколку градови порасна бројот на хоспитализирани поради коронавирусот