30 Јуни, 2022
0.0263

Ќе се обиде ли Груевски по секоја цена да состави Влада?

Објавено во: Македонија 09 Јануари, 2017

Добивај вести на Viber

Ќе се обидам да составам нова влада, но тоа нема да се случи по секоја цена. Тоа го вели во интервју за „Дневник“, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски. 

Денес претседателот на Македонија Ѓорге Иванов треба да го врачи мандатот за составување на нова влада, а како што соопштија од кабинетот на шефот на државата Ѓорге Иванов мандатот ќе му биде доделен на Никола Груевски.

Партијата на Груевски освои најмногу пратенички места на предвремените парламентарни избори на 11-ти декември. 

„Во случај ВМРО-ДПМНЕ како партија победник да биде измамена од Демократската унија за интеграција  бидете убедени дека многу наскоро ВМРО-ДПМНЕ ќе се врати на големата порта во владата, ќе има барем два мандата и тогаш нема да имаме никакви обврски кон никого“, нагласува Груевски.

Во однос на платформата на албанските партии во која тие ги ставија своите барања за промена на уставот, воведувањето на албанскиот како втор службен јазик и промената на државните симболи Груевски одговара категорично - воведувањето на втор официјален јазик на целата територија на земјата и нејзината кантонизација е невозможно да се случи, ако ВМРО-ДПМНЕ е против. 

Во новиот Парламент ВМРО-ДПМНЕ има 51 мандати, СДСМ на Зоран Заев - 49, ДУИ - 10, Движењето „Беса“ - 5, Албанскиот сојуз - 3 и ДПА- 2 мандати. Сепак на врачувањето на мандатите членовите од ДПА не се појавија на седницата.

Партијата на Груевски ќе има 20 дена за составување на влада. Тоа значи дека најдоцна до 29-ти јануари од ВМРО-ДПМНЕ ќе треба да го предложат составот на новата влада или да го вратат мандатот. 

Доколку екс премиерот не успее да формира Влада вториот носител на мандатот ќе биде СДСМ.

Можеби ќе ве интересира

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Мицевски: Ова законско решение се носи да се продолжи мандатот на петнаесетина судии и десетина обвинители кои носат партиски oдлуки

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Снежана Калевска-Ванчева ќе бара јавно извинување од пратеникот кој ја снимал

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Ковачевски вели дека пратеник снимал колешка на 15 сантиметри од деколтето

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

Славчо Попоски вели дека топлиот бран продолжува, но ќе има услови за попладневно и вечерно невреме

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

НЕ ГО ОПРАВДУВАМ АДЕМИ, АМА НЕМИЛИОТ НАСТАН ГО ИСПРОВОЦИРАА ТИЕ КОИ ГО ИСКОРНАА МИКРОФОНОТ - Спикерот за инцидентот

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

ЗГОЛЕМЕН БРОЈОТ НА ЗАРАЗЕНИ СО КОВИД ДУРИ ЗА 65,8 ОТСТО: Комисијата за заразни болести апелира на здолжително носење маски

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Товарен воз усмрти двајца емигранти кај Гевгелија

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Македонците застапени и во Советодавниот Oдбор во Берлин

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО

Бујар Османи во Мадрид му се заблагодари на Чавушоглу што Турција одобри прием на Шведска и Финска во НАТО