03 Декември, 2020
0.0270

Ќе воведе ли Македонија задолжителни транзитни ПЦР тестови: Филипче утре ќе даде предлог до Комисијата за заразни болести

Објавено во: Македонија 11 Август, 2020

По случајот со авионот на Визер кој од Скопје слета во финскиот град Турку при што од 157-те патници, 24 биле позитивни на корона вирусот, министерот за здравство, Венко Филипче за Фактор потврди дека на утрешниот состанок на Комисијата за заразни болести ќе дискутираат за воведување мерка, задолжителни ПЦР тестови да имаат и граѓаните кои само транзитираат низ Македонија.

-Има ограничен број на часови за влез и излез од земјава и затоа засега не е потребен ПЦР тест, но на утрешниот состанок ќе се дискутира повторно ова прашање. Има многу можности за да вакви работи да се провлечат. Затоа, ќе разговараме утре и за транзитните ПЦР тестови, но сепак би ја почекале дефинитивната листа на 24 имиња, заради тоа што е суштински различно дали станува збор за наши државјани или државјани на Косово, рече министерот Филипче.

Инаку, во изјавата на министрот Филипче, што ја пренесува Министерството за здравство се наведува:

-Ниту еден од патниците којшто бил тука во нашата земја со престој како двојно државјанство финско и македонско не е на листата на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, односно нема решение за изолација заради позитивен корона тест. Тоа што сега го чекаме после контактот кое нашето МНР го направи со амбасадата во Стокхолм - која амбасада ја покрива и Финска е листата со имиња - 24 патници кај коишто било констатирано присуството на вирусот, заради тоа што во авионот имало и други државјани, имало државјани на Косово коишто во нашата земја може да транзитираат без тест. Не само тие државјани на Косово, туку било кои други. Ова е еден мотив повеќе на утрешниот состанок на Комисијата за заразни болести дискутираме дали евентуално и за граѓаните од соседните земји кои транзитираат треба да бараме ПЦР тестови“, потенцира министерот Филипче.

А.Б.

Можеби ќе ве интересира

Апасиев: Деловничките измени ги прават за да прошверцуваат штетен анекс на договорот со Бугарија

Апасиев: Деловничките измени ги прават за да прошверцуваат штетен анекс на договорот со Бугарија

Османи: Ако до утре има напредок за Гоце Делчев, ќе се врати довербата во договорот

Османи: Ако до утре има напредок за Гоце Делчев, ќе се врати довербата во договорот

МВР: Внимавајте - измамници ви ги земаат возилата, пари никогаш

МВР: Внимавајте - измамници ви ги земаат возилата, пари никогаш

Одгледувачи на канабис: Легализацијата е заробена во дневно политички пресметки

Одгледувачи на канабис: Легализацијата е заробена во дневно политички пресметки

Ангелов: Можам да кршам керамиди и сега, треба да престанеме да се смееме

Ангелов: Можам да кршам керамиди и сега, треба да престанеме да се смееме

Мила Царовска: Сексуалното образование прво во Скопје и Тетово

Мила Царовска: Сексуалното образование прво во Скопје и Тетово

Д-Р. НИКОЛА ПАНОВСКИ: Не очекувам нов пик во јануари, напротив по 15.декември очекувам осетен пад на бројот на новозаразени

Д-Р. НИКОЛА ПАНОВСКИ: Не очекувам нов пик во јануари, напротив по 15.декември очекувам осетен пад на бројот на новозаразени

Сите обиди за филибастеринг во Собранието: Како ќе заврши работата во „домашна атмосфера“ на пратениците

Сите обиди за филибастеринг во Собранието: Како ќе заврши работата во „домашна атмосфера“ на пратениците

ПОЛИТИКО АНАЛИЗИРА: Германското претседателство е клучот, а не еврокомесарот Вархеји за надминување на блокадата меѓу Бугарија и Македонија

ПОЛИТИКО АНАЛИЗИРА: Германското претседателство е клучот, а не еврокомесарот Вархеји за надминување на блокадата меѓу Бугарија и Македонија