17 Октомври, 2018
0.3300
    ALK 8000.71    0.34%     CEVI 1000    0%     GRNT 800    0.4%     KMB 5084.59    1.69%     KVAS 14056    0%     MPT 45557    1.24%     MTUR 4700    0%     OHB 6349.93    0.96%     OKTA 4700    3.82%     PPIV 45000    0%     RMDEN17 96.1    0%     RZLE 20    0%     RZLV 61    1.67%     RZUS 117    2.47%     STB 1120    1.82%     STBP 1100    1.85%     STIL 127.57    0.45%     TETE 2200    0%     TNB 14294.42    2.1%     TTK 1164.45    1.13%

Кога системот затајува: Не спласнува горчината за изгорените дечиња во велешко, можеше и поинаку

Објавено во: Македонија 18 Јули, 2018

Можеше да биде и поинаку. Речиси секој од нас барем еднаш помисли дека трите дечиња кои изгореа во семејна куќа во велешко додека нивните редоители не биле дома, е само уште една потврда дека системот не функционира. Помина време, обвинителството уште истражува, Министерството носи нови реформи и нов закон според кој едно стручно лице ќе работи со едно семејство.  Ќе биде ли доволно?

ДРЖАВАТА СЕКОГАШ ТРЕБА ДА Е МАЈКА

Растргнати во обезбедување егзистенција за децата и нивните потреби, родителите не секогаш имаат време, капацитет и можности за квалитетно родителствување. Децата често се оставани сами на рана возраст, во несоодветни и опасни услови, укажуваат од првата детска амбасада Меѓаши. Бараат промени.

„Целиот систем треба да биде помобилен и поодговорен во помошта, следењето и поддршката на семејствата кои се во ризик особено ако во семејствата има деца. Ова треба да биде императив во постапувањето на сите институции со цел да се спречат ваквите немили настани во иднина“, велат за „Фактор“ од „Меѓаши“.

Од таму нагласуваат дека секогаш кога родителите ќе затаат во своите родителски обврски, независно од причините за тоа, системот е тука и треба да интервенира додека, потенцираат, ранливите категории деца задолжително треба да бидат вклучени од најрана возраст во градинки со обезбедени бенефиции од државата за да се овозможи правилен раст и развој на децата. Не смееме да дозволиме рамнодушноста да биде составен дел на нашето работење и живеење, додаваат од Меѓаши.

ДАВААТ СОЦИЈАЛНА ПОМОШ И ГИ ОСТАВААТ

Семејството било корисник на социјална помош. Но доволна ли е само таа? Од Министерството за труд велат не. Тврдат дека на семејството им била доделена и еднократна парична помош, а биле вклучени и во Народна кујна. Сега се истражува дали има пропусти во работата на Центарот за социјална работа во велес. Во меѓувреме се прави и нов закон со реформа да се воведе индивидуална грижа и работа со корисниците, односно „управување со случај“ .

„Едно стручно лице ќе управува со случајот и ќе има обврска да го следи семејството. На овој начин, социјалниот работник многу подобро ќе ги знае состојбите во семејството, ќе го следи нивниот напредок но и проблемите во секојдневнието. Ова директно ќе влијае на превенција од многу потенцијални ризици и немили настани, но и ќе придонесе кон побрзо извлекување на семејствата од ризик“, велат од Министерството.

Во моментот еден стручен работник годишно има од 350-500 предмети што е апсолутно недозволиво, велат оттаму.

ИСТРАГАТА УШТЕ ТРАЕ

Основното јавно обвинителство Велес се уште ги очекува резултатите од наредените вештачења во предметот.

„Откако резултатите ќе пристигнат, ќе биде донесена мериторна јавнообвинителска одлука“, информираа кратко од ОЈО.

Семејството чии дечиња настрадаа во пожарот, живееше во куќа која се наоѓа под ридот Вршник во Велес, на тешко пристапен терен, отсечена од најблиските објекти до Велес. Трите деца биле сами во куќата кога избувнал пожарот.


Ирена Ставрова

Можеби ќе ве интересира

Преспанскиот договор му пресуди: Коѕијас даде оставка

Преспанскиот договор му пресуди: Коѕијас даде оставка

Владата не е информирана за затворањето на „Македонско село“

Владата не е информирана за затворањето на „Македонско село“

Нова стратегија: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да дискутираат?

Нова стратегија: Пратениците на ВМРО-ДПМНЕ нема да дискутираат?

Никола Димитров: Предлозите на Панчо Минов вредат да се разгледаат

Никола Димитров: Предлозите на Панчо Минов вредат да се разгледаат

Обвинителството го гони Тони Михајловски за закана со убиство

Обвинителството го гони Тони Михајловски за закана со убиство

Уште 35 пратеници за збор па гласање за уставни измени

Уште 35 пратеници за збор па гласање за уставни измени

Комплексот Македонско село става клуч на вратите

Комплексот Македонско село става клуч на вратите

Мал број пријавени за да вдомат куче-скитник, нивните „права“ се бранат само на Фејсбук

Мал број пријавени за да вдомат куче-скитник, нивните „права“ се бранат само на Фејсбук

За прв пат во Македонија четиривалентна вакцина која е најнова и висококвалитетна и заштитува од четири видови на инфлуенца

За прв пат во Македонија четиривалентна вакцина која е најнова и висококвалитетна и заштитува од четири видови на инфлуенца