19 Август, 2018
0.3232
    ALK 7956.45    -0.54%     GRNT 793.88    -1.36%     KMB 5168.81    -0.47%     MERM 2006    126.41%     MKSD 204    0%     MPT 44500.29    -1.11%     MTUR 4600    -1.08%     OHB 6500    -0.01%     OKTA 4215.18    -6.1%     PPIV 44500    -1.13%     RADE 1700    -0.12%     RMDEN17 96.02    -0.08%     RZEK 30    0%     RZTK 511    0%     RZUS 120    -2.94%     STB 1031.49    0.11%     STIL 131.22    -1.34%     TEL 277.4    -1.52%     TNB 14130    -0.46%     TTK 1146    -0.09%     UNI 2400    0.04%     VITA 8767    3%

Кога системот затајува: Не спласнува горчината за изгорените дечиња во велешко, можеше и поинаку

Објавено во: Македонија 18 Јули, 2018

Можеше да биде и поинаку. Речиси секој од нас барем еднаш помисли дека трите дечиња кои изгореа во семејна куќа во велешко додека нивните редоители не биле дома, е само уште една потврда дека системот не функционира. Помина време, обвинителството уште истражува, Министерството носи нови реформи и нов закон според кој едно стручно лице ќе работи со едно семејство.  Ќе биде ли доволно?

ДРЖАВАТА СЕКОГАШ ТРЕБА ДА Е МАЈКА

Растргнати во обезбедување егзистенција за децата и нивните потреби, родителите не секогаш имаат време, капацитет и можности за квалитетно родителствување. Децата често се оставани сами на рана возраст, во несоодветни и опасни услови, укажуваат од првата детска амбасада Меѓаши. Бараат промени.

„Целиот систем треба да биде помобилен и поодговорен во помошта, следењето и поддршката на семејствата кои се во ризик особено ако во семејствата има деца. Ова треба да биде императив во постапувањето на сите институции со цел да се спречат ваквите немили настани во иднина“, велат за „Фактор“ од „Меѓаши“.

Од таму нагласуваат дека секогаш кога родителите ќе затаат во своите родителски обврски, независно од причините за тоа, системот е тука и треба да интервенира додека, потенцираат, ранливите категории деца задолжително треба да бидат вклучени од најрана возраст во градинки со обезбедени бенефиции од државата за да се овозможи правилен раст и развој на децата. Не смееме да дозволиме рамнодушноста да биде составен дел на нашето работење и живеење, додаваат од Меѓаши.

ДАВААТ СОЦИЈАЛНА ПОМОШ И ГИ ОСТАВААТ

Семејството било корисник на социјална помош. Но доволна ли е само таа? Од Министерството за труд велат не. Тврдат дека на семејството им била доделена и еднократна парична помош, а биле вклучени и во Народна кујна. Сега се истражува дали има пропусти во работата на Центарот за социјална работа во велес. Во меѓувреме се прави и нов закон со реформа да се воведе индивидуална грижа и работа со корисниците, односно „управување со случај“ .

„Едно стручно лице ќе управува со случајот и ќе има обврска да го следи семејството. На овој начин, социјалниот работник многу подобро ќе ги знае состојбите во семејството, ќе го следи нивниот напредок но и проблемите во секојдневнието. Ова директно ќе влијае на превенција од многу потенцијални ризици и немили настани, но и ќе придонесе кон побрзо извлекување на семејствата од ризик“, велат од Министерството.

Во моментот еден стручен работник годишно има од 350-500 предмети што е апсолутно недозволиво, велат оттаму.

ИСТРАГАТА УШТЕ ТРАЕ

Основното јавно обвинителство Велес се уште ги очекува резултатите од наредените вештачења во предметот.

„Откако резултатите ќе пристигнат, ќе биде донесена мериторна јавнообвинителска одлука“, информираа кратко од ОЈО.

Семејството чии дечиња настрадаа во пожарот, живееше во куќа која се наоѓа под ридот Вршник во Велес, на тешко пристапен терен, отсечена од најблиските објекти до Велес. Трите деца биле сами во куќата кога избувнал пожарот.


Ирена Ставрова

Можеби ќе ве интересира

Камион прегази жена во Прилеп

Камион прегази жена во Прилеп

ДУИ ја повика дијаспората да излезе на референдум

ДУИ ја повика дијаспората да излезе на референдум

И ИНТЕРПОЛ ГО БАРА: Нема трага од третиот напаѓач на убиениот Саздовски

И ИНТЕРПОЛ ГО БАРА: Нема трага од третиот напаѓач на убиениот Саздовски

Врие од гужва на ГП „Богородица“

Врие од гужва на ГП „Богородица“

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Овие делови да очекуваат пороен дожд и нестабилност

ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА: Овие делови да очекуваат пороен дожд и нестабилност

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Разрешени над 15 потсекретари: Што се случува во ВМРО-ДПМНЕ?

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Италијанец со комбе удри две годишно дете во Куманово

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Шекеринска: Лага е дека на Криволак се користи осиромашен ураниум

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?

Кога просветните работници ќе ја добијат платата за јули?