16 Јули, 2024
0.0238

КОИ СЕ ТРИТЕ ДАМИ КОИ ДОАЃААТ НА РАКОВОДНИ ПОЗИЦИИ - жените полека ги преземаат финансиите во најголемите компании

Објавено во: Економија 12 Јуни, 2024

Добивај вести на Viber

Тенденциите за назначување луѓе на раководни позиции во најголемите светски компании се следните: искусни „воини“, доаѓаат од светот на финансиите, лесно менуваат компании и индустрии, а жени ги има се повеќе.

Претходната недела е доказ за тоа. Три големи компании менуваат финансиски директори, а три нови лица се жени.

Последната во низата е Сара Фријар, која ќе ја преземе оваа улога во компанијата во подем - OpenAI, креатор на Chat GPT.

Искусни и од различни индустрии

Пред неа, минатата недела Alphabet, матичната компанија на Google, објави дека нов финансиски директор ќе биде Анат Ашкенази. Конгломератот LVMH пред неколку дена ја донесе Сесил Кабанис за заменик и иден финансиски директор.

Сите три ги пополнуваат сите точки од почетокот на текстот. Сите тие се во зрели години и веќе водеа слични сектори.

Сите три ги сменија индустриите. Пред OpenAI, Фрајр беше извршен директор на Nextdoor, апликација или социјална мрежа за локалните заедници, а пред тоа работеше во финансиски гиганти како Goldman Sachs и McKinsey. Ашканази доаѓа во Гугл од позицијата финансиски директор на фармацевтскиот гигант Ели Лили, додека Кабанис работеше во корпорацијата за храна Данон пред LVMH.

Сите три доаѓаат во тешки времиња за нивните компании. Првите две се компании кои прават пробив во индустријата за вештачка интелигенција, додека LVMH е во замав кога е во прашање промена на структурата на управување.

Овие три гиганти се во слична позиција. Google и OpenAI мора да ги оправдаат очекувањата на инвеститорите, но и да ја продолжат трката на полето на вештачката интелигенција, што е нивен приоритет во наредниот период. LVMH - има други „проблеми“. Но, сите тие сигурно ќе имаат корист од некој што знае бизнис и што „знае со парите“.

Бонитет.ком

Можеби ќе ве интересира

ТОПЛИНАТА МОЖЕ ДА ВИ ГО УНИШТИ АВТОМОБИЛОТ: Први на удар се гумите, а најмногу страда овој дел! И тоа не е се

ТОПЛИНАТА МОЖЕ ДА ВИ ГО УНИШТИ АВТОМОБИЛОТ: Први на удар се гумите, а најмногу страда овој дел! И тоа не е се

РОМАНИЈА, ГЕРМАНИЈА И БУГАРИЈА СО НАЈГОЛЕМ ПАД - индустриското производство во ЕУ бележи надолна линија

РОМАНИЈА, ГЕРМАНИЈА И БУГАРИЈА СО НАЈГОЛЕМ ПАД - индустриското производство во ЕУ бележи надолна линија

ОД ПОЛНОЌ НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Оваа информација ќе им се допадне на возачите

ОД ПОЛНОЌ НОВИ ЦЕНИ НА ГОРИВАТА: Оваа информација ќе им се допадне на возачите

САКАЛ ДА ПРОШВЕРЦУВА ПОВЕЌЕ ОД 100 СКАПИ ПАРФЕМИ: Царината ги заплени, вредноста им е 240.000 денари

САКАЛ ДА ПРОШВЕРЦУВА ПОВЕЌЕ ОД 100 СКАПИ ПАРФЕМИ: Царината ги заплени, вредноста им е 240.000 денари

КАКО КИНА СТАНА БРОЈ ЕДЕН ВО СВЕТОТ НА ОБНОВЛИВИТЕ ИЗВОРИ НА ЕНЕРГИЈА: Има двојно повеќе соларни и ветерни електрани

КАКО КИНА СТАНА БРОЈ ЕДЕН ВО СВЕТОТ НА ОБНОВЛИВИТЕ ИЗВОРИ НА ЕНЕРГИЈА: Има двојно повеќе соларни и ветерни електрани

НАЈДОЛГО СЕ ПРЕСТОЈУВА ВО ПРИВАТНИ СОБИ, КАЈ ХОТЕЛИТЕ ОМИЛЕНИ СЕ ОНИЕ СО ЧЕТИРИ ЅВЕЗДИ – туристите се враќаат, ќе успееме ла да привлечеме повеќе

НАЈДОЛГО СЕ ПРЕСТОЈУВА ВО ПРИВАТНИ СОБИ, КАЈ ХОТЕЛИТЕ ОМИЛЕНИ СЕ ОНИЕ СО ЧЕТИРИ ЅВЕЗДИ – туристите се враќаат, ќе успееме ла да привлечеме повеќе

ЗОШТО „ПУКА“ ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА? Ако Кина и Брисел не направат компромис, на светот му се заканува сценарио од 1930-тите

ЗОШТО „ПУКА“ ГЛОБАЛНАТА ЕКОНОМИЈА? Ако Кина и Брисел не направат компромис, на светот му се заканува сценарио од 1930-тите

Висат ваучерите за клима уреди кои ги чекаат граѓаните

Висат ваучерите за клима уреди кои ги чекаат граѓаните

Транспортерите на поранешно „Фени“ останаа со празни раце од стечајот

Транспортерите на поранешно „Фени“ останаа со празни раце од стечајот