20 Јуни, 2024
0.0251

КОЈ Е LUKE BLACK, KOJ ЌЕ ЈА ПРЕТСТАВУВА СРБИЈА НА ЕВРОВИЗИЈА - веќе четири години живее во Лондон, еве ги другите детали

Објавено во: Стил 05 Март, 2023

Добивај вести на Viber

Младиот музичар под уметничкото име Luke Black ќе ја претставува Србија на овогодинешниот Избор за песна на Евровизија, кој се одржува во Ливерпул.

Иако не освои најмногу гласови од стручното жири, ниту од публиката, со собирање на двете гласања излезе на првото место меѓу 16-те изведувачи кои се натпреваруваа во финалето на српскиот Евросонг.

Тој во изјава за Данас пред настапот во финалето рече дека верува дека ќе победи. На прашањето што мисли дека ја привлече публиката во неговата песна и дали е концептот на изведбата и песната што се споредува со концептот на Констркта, вели дека сакал црно-бело да ја претстави пораката.

- Мислам дека тоа будење се гледа и во борбата со чудовиштето што сакав да го покажам. Сакав да го покажам будењето на енергијата, објасни тој.

Роден е на 19.05.1992 година во Чачак. Завршил два факултети и магистрирал музичка продукција.

Својот талент за музика го покажал на 12 години, кога почнал да пишува текстови, а по неколку години да компонира и пишува аранжмани.

Лука Ивановиќ последните четири години живее во Лондон и е единствениот музичар од Србија кој потпишал договор со Universal Music Group, со која направи успешна турнеја во Кина во 2016 година. Досега има издадено четири ЕП.

Соработката со таа продукциска куќа започна во 2015 година, кога на глобалниот сервис Vevo се појави песната D-Generation. Покрај оваа песна, првиот мини-албум на Thorns вклучуваше и Holding On To Love и други композиции.

По гласањето на жирито, првото место со најмногу гласови го зазеде Надја со песната „Мојата прва лузна на душата“, второто место му припадна на Лук Блек и неговата песна „Само ми се спаса“, додека третото место беше по избор на песните на Филип Балаш „Нови план, друг сон“.

Од друга страна, на толпата им се допадна Принцот од врани и песната „Цвеќе од исток“, а потоа Лук Блек и Џипси.

.А за време на финалната вечер презентери беа актерот Милан Мариќ и Драгана Косјерина, а Кристина Раденковиќ и Стефан Поповиќ се дружеа со натпреварувачите во таканаречената „зелена соба“.

Сите приходи од СМС гласањето ќе одат во хуманитарни цели.

Можеби ќе ве интересира

Ресторанот кај што правевме свадба не постои, ама ние си тераме: Андријана Јаневска и Гино прославија 14 години во брак

Ресторанот кај што правевме свадба не постои, ама ние си тераме: Андријана Јаневска и Гино прославија 14 години во брак