09 Декември, 2022
0.0276

Која е македонска кралица на млекото? За две години подели осум милиони евра дивиденда!

Објавено во: Економија 26 Септември, 2022

Добивај вести на Viber

Држи повеќе од половина од целото домашно производство на млеко, а снабдува третина од целиот домашен конзум на млечни производи. Најголемата домашна млекарница води грижа за илјадници Македонци, но дарежлива е и за своите акционери на кои во дивиденда им исплати лани пет милиони евра

Македонија годишно конзумира млечни производи вредни над 150 милиони евра, покажуваат неофицијални збирни податоци за целиот домашен пазар на млеко и млечни производи. Убедливо најголем учесник на македонскиот млечен пазар е Млекара Битола.

Најголемиот домашен производител е Млекара Битола која со децении наназад е најголем домашен производител на млеко и на млечни производи. Минатата година нејзините приходи изнесуваат вкупно 39,6 милиони евра, а од тоа продажбата на македонскиот пазар изнесува 37,2 милиони евра, а извоз се 2,4 милиони евра, покажуваат официјалните податоци наведени во извештајот на независната ревизија (единечен извештај).

Најголемата млекарница во земјава, која вработува повеќе од 200 лица, ланската година ја завршила со добивка од 2,4 милиони евра што е за 20 отсто помал профит во споредба со претходната година.

Лани и претходната година најголемата македонска млекарница исплатила 8 милиони евра на своите акционери. Дури 99 отсто од парите за дивиденда отишле во странство кај двата најголеми акционери: српската млечна индустрија ИМЛЕК која поседува 74,6 отсто од акциите и холандскиот фонд CEE Investmets кој управува со 24,4 отсто од акциите. Остатокот од 1 отсто е кај домашни акционери – физички лица кои поделиле 80.000 евра дивиденда во овие години. За лани компанијата исплатила 46 евра дивиденда за секоја акција со право на глас.

На што троши најголемата македонска млекарница?

Најголема расходна ставка се суровините и материјалите за кои компанијата лани платила 13,7 милиони евра. Втора по големина расходна ставка, очекувано, се трошоците за амбалажа за кои Млекара Битола дала 4 милиони евра. Вработените со бруто платите лани ја чинеле компанијата 2,5 милиони евра, 2,1 милиони евра се платени за транспортни трошоци. За струја и за течни горива т.е. енергенси Млекара Битола лани платила 1 милиони евра, а од покрупните ставки издвојуваме дека се платени по 100.000 евра за осигурување и за регрес за годишен одмор (популарно познатиот К-15).

Повеќе информации за македонската млечна индустрија во анализата на „Фактор“ на следниот линк  https://faktor.mk/napravija-120-milioni-evra-koi-se-najgolemite-makedonski-mlekarnici

Р.Ф.

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Зошто доларот паѓа во однос на еврото?

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

Куртхан Апајдин, главен извршен директор на „Лимак Скопје“: „Diamond of Skopje“ дава нова димензија на урбаното живеење

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ЕСМ купил струја од 16,3 милиони евра за декември

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

ОДВ Електрик од Струга вработи 90 работници од Украина

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Истражување: Македонецот би бил задоволен со плата од 770 евра

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

Бочварски: Ова е време кога треба сите да размислуваме за поевтина енерегија

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

И ПОКРАЈ КРИЗАТА НЕВРАБОТЕНОСТА ПАЃА, ДЗС со нови податоци за вработеноста на граѓаните

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

Од утре драстично намалување на цените на бензините и дизелот

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период

ПОЛОВНИТЕ АВТОМОБИЛИ НИКОГАШ НЕ БИЛЕ ПОСКАПИ - еве што во Фолксваген очекуваат за наредниот период