24 Јуни, 2018
0.4211
    ALK 8331.04    0.37%     BESK 9899    1.01%     COMA 306    0%     GRNT 848.09    2.11%     KMB 5322.64    1.79%     MPT 43620.21    5.11%     MTUR 4790.91    1.94%     OHB 6376.92    -0.37%     OKTA 4747    9.98%     POPK 15    7.14%     RMDEN16 95.5    0%     RMDEN17 95.6    0.21%     RZLV 82.6    1.98%     RZUS 149.5    6.03%     STB 981.83    1.27%     STBP 896.62    0.28%     STIL 153.87    3.97%     TETE 2299.91    0.45%     TNB 13946.7    1.16%     TPLF 1113    -9.95%     TTK 1030.25    2.55%     UNI 2618.83    8.01%     ZILU 262.98    2.73%

Кој ќе биде следниот претседател на Русија?

Објавено во: Анализа 24 Октомври, 2017

Владимир Путин и неговата партија „Единствена Русија“ доминираат на политичката сцена во Руската Федерација без речиси никаква посериозна опозиција која може да го загрози владеењето на вечниот претседател кој единствено се менуваше на премиерската позиција со Дмитриј Медведев. 

Засега на закажаните претседателски избори за следната година се пријавени неколку кандидати од етаблирани руски партии кои имаат присуство и во Руската Дума, но ниту еден од нив нема сериозен рејтинг кој може да го загрози Путин како омилен политичар на Русите.

Кандидатура најави Генади Жуганов, лидерот на Комунистичката партија која има мал број на поддржувачи, а истиот се нема сменето уште од почетокот на 90-тите години. Жуганов својата платформа ја базира на за нијанса модернизирана верзија на комунизам со само 2% поддршка на анкетите. Тој се залага за економска еднаквост на сите класи и поголема контрола на државата врз економијата и стопанството.

Следен е Владимир Жириновски од руската ЛДП кој е силен поддржувач на Доналд Трамп и нема никаква врска со либерална демократија туку повеќе е близок кон радикалната десница. За ЛДП се верува дека е создадена од КГБ со цел да ги привлекува ултра десничарските гласачи и да служи како лажна опозиција на комунистичкиот левичарски режим. Жириновски во фашистилки стил најави дека би ги застрелал своите противници доколку стане претседател, а исто така има учествувано во тепачки во парламентот. Тој најави изградба на ѕид околу Русија со цел да спречел доселување на муслимани.

Руските опозиционери најголеми надежи полагаат во Алексеј Навални кој нема присуство во парламентот, но затоа често е апсен на сите анти-владини протести. Тој на анкетите има поддршка од 1% од гласачите, но треба да се земе во предвид дека е многу тешко да се измери јавното мислење бидејќи постои страв од реперкусии. Навални најверојатно ќе нема право да се кандидира бидејќи го чека судење за кое ЕУ има мислење дека е неправично.

Исто така кандидатура најави и селебрити личноста Ксенија Собчак, но и таа е многу блиска до Путин кој порано бил заменик градоначалник на Санкт Петербург со нејзиниот татко за што веќе пишувавме.

Ова се сите кандидати кои досега покажале интерес да му се спротистават на Путин. Актуелниот руски претседател официјално ја нема најавено својата кандидатура за изборите следната година, но на анкетите мнозинството изразило подготвеност да гласа или за него или за било кој кандидат кој ќе ја добие неговата и поддршката на „Единствена Русија“.

Х.С.

Можеби ќе ве интересира

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

НЕВОЗМОЖНА МИСИЈА: Со просечна плата до нов автомобил?

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе собере државата од повисокиот персоналец и зошто и требаат

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Колку пари ќе не чини првата 30 годишна државна обврзница?

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Што ги зголеми заштедите: Банките чуваат 5,6 милијарди евра

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Потрошувачките и станбените кредити забрзано растат: Колку им должиме на банките

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

Ексклузивно: Владата ќе наплаќа данок на каматите на заштедите, а еве за колкави приходи ќе плаќаме повисок „персоналец“

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

СЕ КРЧКА ЗАКОНОТ: Колкави треба да ви се приходите за да плаќате повисок данок?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „Кам Маркет“ го изеде “Тинекс“?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?

Како „газат“ големите ланци на супермаркети?