26 Ноември, 2022
0.0311

КОЛКУ ЌЕ ВЕ ЧИНИ АКО САКАТЕ ДА КУПИТЕ СТАН НА МОРЕ - детален ценовник за Црна Гора, Хрватска, Грција, Турција, Албанија...

Објавено во: Балкан 03 Октомври, 2022

Добивај вести на Viber

Сонот на многумина е да се пијат утринско кафе со поглед на отворено море, а за тоа задоволство, требаат помалку пари отколку што мислите. Сепак, цените на недвижностите на приморјето се зголемени во однос на минатата година, што е во согласност со општиот тренд на пазарот, пишува српски Блиц. 

Без разлика дали зборуваме за Јадранската ривиера или популарните дестинации во Турција и Грција, за стан со средна големина треба да потрошите во просек 120.000 евра. Иако во Турција можете да најдете стан од 40.000 евра, Албанија има уште поевтина понуда бидејќи стан чини 25.000 евра.

Црна Гора

Будва е секако една од најпопуларните дестинации во Црна Гора, така што новата градба во овој град претставува многу профитабилен бизнис. Се градат станови, станови, хотели. Трособен стан во центарот на Будва, во населбата Госпостина, недалеку од Стариот град како туристичка атракција, со квадратура од 46 м2 чини 184.000 евра, односно 4.000 евра за метар квадратен.

Исто така во центар, двособен стан од 92 м2 на 6 кат, со тераса, балкон и сопствен паркинг простор, изграден во 2021 година чини вртоглави 261.330 евра (2.841 €/м²). Веднаш до море, нов наместен имот со три соби, односно 71 м2, е нешто поскап и изнесува 298.200 евра (4.200 €/м²). Слична ситуација со цените на новоградбите има и во Бар, за 60 квадрати треба да се платат 250 евра.

Цената е малку пониска додека одите подалеку од морето. Во зграда од стандардна градба, стан од 88 м2 со две купатила чини 162.000 евра т.е. 1841 евро за м2. Додека во градот Мељине може да се најде помал стан од 30 квадрати за 79.000 евра.

Инвеститорите во Тиват, Котор и Херцег Нови исто така знаат како да профитираат од природните убавини на овие крајбрежни градови. Стан во рустикален дел на Котор во зграда од стандардна градба по цена од 210.000 евра или 54 м2, значи цена за квадрат од 3.889 евра. Добро наместен двособен стан во нова зграда во Нерцег Нови чини 275.000 евра (4.365 €/m²). Во Тиват можете да најдете стан од 64 м2 за 185.000 евра. А во Прељина нудат 46 м2 за 128.340 евра.

Кога станува збор за поголема квадратура од 100 и повеќе квадрати, становите во Тиват или Будва чинат над 500.000 евра. Можете дури и да најдете стан во нова зграда на огласите за 963.000 евра (8.755 евра/м²)!

Хрватска

Познато е дека хрватскиот брег со години е меѓу најскапите области во однос на недвижностите. Нивното крајбрежје привлекува дури и светски ѕвезди, а ако сакате да летувате таму каде што тие и да купите голем имот, да речеме во Пула, за стан од 71 м2 ви требаат 299.000 евра.

На една хрватска веб-страница за недвижнини, на пример, можете да најдете стан во Горски Котар во близина на море по цена од 213.870 евра. Има и помали станови-станови кои чинат околу 135.000 евра.

Во Опатија, како и во Будва, големите станови се многу скапи. Еден стан од 144 м2, трособен со паркинг во стара зграда од 1911 година чини 685.000 евра. Во понудата се и оние кои надминуваат милион евра, стои во оглас на Некретнине. рс, како Новогрдње во Дубровник или Макарска.

Грција

Грција традиционално е една од најповолните земји за купување недвижен имот, а забележлива е разликата во цената во однос на Хрватска или Црна Гора. Имено, според една агенција, стан од 51 м2 во Полихроно на Халкидики чини 135.000 евра. Голем стан од 135 м2, на само 200 метри од море, се нуди за 227.000 евра.

Комплексот во кој има стан од 76 м2 има базен и двор, а оддалеченоста од плажа е само 50 м и цената на Грците е 120.000 евра. Во Солун се уште попристапни и може да се најдат за 77.000 евра. Додека дуплекс во Ситонија од 110 м2 може да се купи за 210.000 евра.

Куќите и вилите се поскапи во попопуларните крајбрежни области, па познатиот Миконос или антички Крит имаат високи цени за овие имоти. Веб-страница специјализирана за рекламирање на недвижности во Грција објавува оглас во кој вила на Крит со базен чини 535.000 евра. Мал стан во Миконос чини приближно 700.000 евра, додека вилите и куќите се продаваат за неколку милиони.

Турција

Ориентот отсекогаш бил атрактивен за туризам, а многу луѓе се одлучуваат таму да купат имот за одмор бидејќи цените се доста достапни.

Апартман со две спални соби со приватна градина, на 250 метри од плажата во Аланија, може да се купи за 154.000 евра, се наведува на веб-страницата на агенцијата. Еднособен наместен стан во Бодрум со поглед на море како карактеристика, кој го објавува огласувачот, чини околу 110.000 евра. Во истиот град, во месноста Гулук, се нуди двокатен стан за 188.000 евра.

Почесто се нудат станови, па за простран стан во предградието на Анталија бараната цена е од 135.000 евра. Во Аланија, овие имоти се многу достапни и можете да најдете солиден стан/стан од 62 м2 за 60.000 евра, па дури и за 40.000 евра, како што вели еден оглас.

Албанија

Недвижностите во албанскиот дел на Средоземното Море се познати по своите ниски цени, а неговата популарност се зголеми по пандемијата.

Во Валона, стан од 66 m² чини 66.000 евра. 

Во една од најпопуларните туристички дестинации Саранда се нудат 97 метри квадратни за 110.000 евра, а малку поголем стан од 140 м2 за 168.000 евра. Како и секаде, така и овде можете да најдете вили и куќи покрај море вредни неколку стотици илјади евра.

Извор.Блиц бизнис.рс

Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2022 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Курти тврди дека напролет Србија ќе го признае Косово

Курти тврди дека напролет Србија ќе го признае Косово

(ВИДЕО) Луѓето го гаѓаа Курти со цреши затоа што постигна договор со Србија

(ВИДЕО) Луѓето го гаѓаа Курти со цреши затоа што постигна договор со Србија

НОВО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА! Момчето било претепано после тренинг, поради ударот во главата не може да јаде

НОВО ВРСНИЧКО НАСИЛСТВО ВО СРБИЈА! Момчето било претепано после тренинг, поради ударот во главата не може да јаде

УЧЕНИЦИТЕ МОЖАТ ДА ЗАВРШАТ И ВО ЗАТВОР - двајца од насилниците од Трстеник се полнолетни, дали ќе се спасат само со бркање

УЧЕНИЦИТЕ МОЖАТ ДА ЗАВРШАТ И ВО ЗАТВОР - двајца од насилниците од Трстеник се полнолетни, дали ќе се спасат само со бркање

БЕШЕ ОМИЛЕН ЛОКАЛ И НА МНОГУ ПОЗНАТИ СКОПЈАНИ - што го предизвика пожарот во познатиот белградски ресторан Франш

БЕШЕ ОМИЛЕН ЛОКАЛ И НА МНОГУ ПОЗНАТИ СКОПЈАНИ - што го предизвика пожарот во познатиот белградски ресторан Франш

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО СТАВ - Америка преку Украина води војна против Русија

ХРВАТСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ СО СТАВ - Америка преку Украина води војна против Русија

Ослободени црногорските татко и ќерка обвинети за шверц на 1,2 тони кокаин со банани

Ослободени црногорските татко и ќерка обвинети за шверц на 1,2 тони кокаин со банани

ЕУ СЕ ПРЕДОМИСЛИ, нема да даде грант од 28 милиони евра за Драч, има резерви за транспарентноста на албанската влада

ЕУ СЕ ПРЕДОМИСЛИ, нема да даде грант од 28 милиони евра за Драч, има резерви за транспарентноста на албанската влада

Србија и Косово постигнаа договор во Брисел

Србија и Косово постигнаа договор во Брисел