03 Март, 2024
0.0258

Компанијата од која беше украден канабис во Алдинци е на пат да ја загуби лиценцата

Објавено во: Македонија 02 Февруари, 2021

Добивај вести на Viber

Компанијата „5 Летерс“ од крушевски Алдинци од која пред крајот на минатата година беа украдени 60 килограми канабис, а потоа истите беа пронајдени од полицијата, се соочува со одземање на лиценцата за работа од страна на меѓуресорската владина комисија, објави „360 Степени“.

ОВР Прилеп поднесе кривична пријава до надлежното прилепско ОЈО против управителот и правното лице откако за краток период потоа по пријавувањето на кражбата бил направен вонреден инспекциски надзор, при што било констатирано дека во правниот субјект биле засадени растенија канабис во различна вегетативна фаза за кои не е затекната документација за евиденција.

Полицијата тогаш одзеде 247 вреќи со канабис, а сега меѓуресорската комисија препорачала одземање на лиценцата.

Инаку до сега во Македонија е ожнеан 21.596 тони канабис за медицински цели.


Можеби ќе ве интересира

Демири: Термините за магнетна резонанца ќе бидат објавувани на Мој Термин, нема да има снимање преку ред

Демири: Термините за магнетна резонанца ќе бидат објавувани на Мој Термин, нема да има снимање преку ред

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ШТИП - ВЕЛЕС: едно лице загина, две се хоспитализирани

ТЕШКА СООБРАЌАЈКА НА ПАТОТ ШТИП - ВЕЛЕС: едно лице загина, две се хоспитализирани

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

ЕКСГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА НОВО СЕЛО СТОЈЧЕВ ПОВТОРНО ЗАД РЕШЕТКИ - меѓу уапсените во денешната голема полициска акција

„ЦРНА МАИЦА И ДУКСЕР И ОСТАВИ КОЛКУ МОЖЕШ“: навивачите собираат донации за семејството на прерано заминатиот другар Андреј

„ЦРНА МАИЦА И ДУКСЕР И ОСТАВИ КОЛКУ МОЖЕШ“: навивачите собираат донации за семејството на прерано заминатиот другар Андреј

СПАСЕНА ТУРИСТКА ОД АВСТРИЈА: хеликоптер ја евакуирал од Попова Шапка поради специфичната повреда

СПАСЕНА ТУРИСТКА ОД АВСТРИЈА: хеликоптер ја евакуирал од Попова Шапка поради специфичната повреда

„Изборите ќе го означат новото време“: Силјановска-Давкова и официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

„Изборите ќе го означат новото време“: Силјановска-Давкова и официјално избрана за претседателски кандидат на ВМРО - ДПМНЕ

Апасиев: Да здивнеме, и одиме во вистинската битка - еве што кажа првиот човек на Левица по бурната недела

Апасиев: Да здивнеме, и одиме во вистинската битка - еве што кажа првиот човек на Левица по бурната недела

„Во отсуство на демократска традиција може да се појави балкански Бонапарта“ - еве што кажа Силјановска-Давкова на денешната конвенција

„Во отсуство на демократска традиција може да се појави балкански Бонапарта“ - еве што кажа Силјановска-Давкова на денешната конвенција

ВИКЕНД КАФЕ ДРУЖБА - еве со што се пофали градоначалникот на општина Куманово

ВИКЕНД КАФЕ ДРУЖБА - еве со што се пофали градоначалникот на општина Куманово