09 Декември, 2023
0.0280

Компанијата Виваком, во сопственост на Јунајтед Груп е најбрзо растечки давател на сателитски услуги на глобално ниво

Објавено во: Мои пари 18 Јануари, 2023

Добивај вести на Viber

Бугарскиот телекомуникациски оператор Виваком (Vivacom), кој е во сопственост на Јунајтед Груп го освои највисокото признание на престижното меѓународно рангирање. Виваком сега е број еден на глобално ниво врз основа на растот на приходите од сателитски услуги за деловни клиенти, според Top Teleport Operators 2022, објавено од страна на Светската асоцијација за телепорт (World Teleport Association - WTA). Покрај тоа што ја достигна позицијата број 1 во категоријата “Најбрзи 10 оператори со најбрз развој”, оваа година бугарскиот телекомуникациски оператор исто така се приклучи на групата на “Глобални Топ 20 компании врз основа на приходи од сите прилагодени извори на комуникации”, вклучително и оператори на телепорти и сателитски флоти.

Водечката позиција на Виваком на WTA рангирањето доаѓа само две години по нејзиното купување од Јунајтед Груп, водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа. По серијата нови инвестиции во развојот на сателитската станица Plana Earth фокусирана на услуги насочени кон деловни клиенти, во 2021 година на Виваком му беше доделена целосна сертификација Tier 4 од Светската асоцијација за телепорт (WTA), највисока можна сертификација во областа од овие услуги, рангирајќи ја сателитската станица меѓу најсовремените објекти од ваков тип во светот.

Викторија Боклаг, извршен директор на Јунајтед Груп изјави: „Постигнувањето на Виваком покажува дека со вистинска стратешка визија, насочени инвестиции и тимска експертиза на локално ниво, можеме да поставиме стандарди на глобално ниво. Воодушевени сме што успехот на нашиот бугарски тим го препознаваат и клиентите и нашата индустрија“.

Во изминатите 10 години, Виваком инвестираше над 10 милиони евра во развојот на своите сателитски услуги за деловни клиенти, проширувајќи го своето партнерство со некои од најголемите светски сателитски оператори и даватели на содржини.

Николај Андреев, извршен директор на Виваком изјави: „Преку нашата најсовремена земјена станица, нудиме услуги низ Европа, Африка, Јужна Америка и Азија, емитувајќи преку 500 ТВ канали до милиони домаќинства ширум светот. Згора на тоа, обезбедуваме поврзување со некои од најтешко достапните места на глобално ниво, вклучувајќи го и Антарктикот. Горд сум на нашиот тим од професионалци кои успешно ја позиционираа нашата компанија меѓу врвните глобални партнери за даватели на сателитски услуги. Остануваме посветени на нашата стратегија за иновации, инвестирање и испорака на врвни производи и услуги, ставајќи го самоуверено Виваком на меѓународната мапа на индустријата“.

За Светската асоцијација за телепорт (WTA)

Од основањето во 1985 година, Светската асоцијација за телепорт  (www.worldteleport.org) им помага на своите членови да се стремат повисоко. Денес, WTA е водечки партнер во растот на операторите кои управуваат со сателитски копнени станици, застапувајќи ги нивните комерцијални интереси и промовирајќи висок квалитет во нивните деловни практики, технологија и операции. Здружението објавува извештаи за најдобри практики и презентира вебинари за технолошките промени и нивните деловни и пазарни влијанија. Исто така, презентира настани и награди и обезбедува глобални програми за сертификација и оценување за да се потврди квалитетот и да се поттикне подобрување. Целењето повисоко создава можности. Целењето повисоко носи и ризик. WTA е посветена да им помогне на своите членови да ги искористат можностите и да управуваат со ризиците за да ги пронајдат патиштата до раст на пазарот што масовно се менува.

За Јунајтед Груп (United Group)

Јунајтед Груп (https://united.group) е водечки телекомуникациски и медиумски оператор во Југоисточна Европа, со седиште во Холандија. Активна во осум земји, компанијата има повеќе од 15 милиони корисници и речиси 15.000 вработени. Таа генерира приближно 2,6 милијарди евра годишни приходи. Јунајтед Груп има најширока мрежна покриеност во регионот и им нуди на корисниците најатрактивниот избор на ТВ содржини од целиот свет. Значајните инвестиции во дигиталната инфраструктура, содржината и технологијата обезбедуваат извонредност на производите и услугите што ги обезбедува на клиентите. Јунајтед Груп е во мнозинска сопственост на BC Partners, една од најголемите светски инвестициски компании, од март 2019 година. Во рамки на Јунајтед Груп, во Северна Македонија, работи компанијата Тотал ТВ.

ПР објава

* Наградата се доделува на котирано друштво, избрано со гласање преку онлајн анкета на веб страниците на Берзата и интернет порталот „Фактор“, кој е партнер на Берзата во доделувањето на оваа награда. Гласањето се врши паралелно на двете веб страници и акцијата на издавачот што ќе има најмногу гласови од двете анкети збирно, ќе биде прогласена за Акцијата на годината по избор на јавноста за 2023 година.
Предмет на анкетата е листа од десет котирани акции, избрани врз основа на остварениот промет и транспарентноста во нивното работење.

Можеби ќе ве интересира

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

Одржана првата Школа за напредната срцева слабост

ДАРКО КАЛИН И ДЕЈАН ТРАЈКОСКИ ЌЕ ВОЗАТ МЕРЦЕДЕСИ ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА “ на 2win.mk

ДАРКО КАЛИН И ДЕЈАН ТРАЈКОСКИ ЌЕ ВОЗАТ МЕРЦЕДЕСИ ОД НАГРАДНАТА ИГРА „ЕСЕНСКА ТУРА ЗА 2WIN АВАНТУРА “ на 2win.mk

Шпаркасе Банка: Кој прв до VIBE ON – CASHBACK?

Шпаркасе Банка: Кој прв до VIBE ON – CASHBACK?

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра

Сава пензиско друштво е европски победник во категоријата на управувачи со средства до 1 милијарда евра

Преку зголемена контрола на тутунот, нови даночни реформи и промена на Законот за пушење до намалување на црните статистики од пушењето

Преку зголемена контрола на тутунот, нови даночни реформи и промена на Законот за пушење до намалување на црните статистики од пушењето

Cash in – Нова услуга за депонирање готовина на Вашата сметка преку банкоматите на Стопанска банка а.д. Битола

Cash in – Нова услуга за депонирање готовина на Вашата сметка преку банкоматите на Стопанска банка а.д. Битола

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Промотивен пакет на ПроКредит Банка – Префрли плата и уживај во поволности цела година бесплатно

Претпродажбата на паметниот телефон Samsung Galaxy S23 FE е достапна во Македонија

Претпродажбата на паметниот телефон Samsung Galaxy S23 FE е достапна во Македонија

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција

Тимот на „Макпетрол” ќе учествува на светската младинска карате лига во Венеција