16 Февруари, 2019
0.3568
    ALK 8270.19    0.24%     BESK 9001    -0.13%     GRNT 815.38    0.18%     KMB 5381.26    0.03%     MKSD 196.29    1.98%     MPT 51400.09    0.2%     MTUR 5100    0.01%     OHB 6651    0.02%     RMDEN15 97    0%     RMDEN17 98.2    0%     RZEK 30    0%     RZIT 20    0%     RZLV 102    -2.86%     RZTK 503    4.57%     SBT 2281.83    -0.01%     STB 1230    -0.81%     STIL 122    0%     TEL 310    0.28%     TETE 2290    4.09%     TKVS 5254.57    -0.86%     TNB 15300.44    0.46%     TTK 1380.02    -2.13%     UNI 2220    0.43%     ZILU 246    0.04%

Кому најбогатиот човек на светот му подари 2 милијарди долари?

Објавено во: Финансии 19 Септември, 2018

Џеф Безос, сопстевеникот на Амазон моментално е најбогатиот човек на планетата и тој за само една година, успеал да го зголеми двојно своето богатство и сега тоа се проценува на 160 милијарди долари. На својот Твитер профил објавил дека со неговата сопруга Мекензи ќе искористат 2 милијарди од нивното богатство на Bezos Day One фондот.

Фондот ќе има две цели така што ќе финансира непрофитни организации кои им помагаат на сиромашните и ќе креира мрежа од непрофитни организации коишто ќе помага на луѓето со мали примања. Целта му е да го направи светот поубаво место за живеење. 

Досега Безос не бил некој огромен филантроп, ако се земе в предвид фактот дека има огромно богатсво. 

Можеби ќе ве интересира

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Странска банка ќе ги финансира новите патарини во Македонија, ќе трошат помалку струја

Oвие професии се најбарани во Русија

Oвие професии се најбарани во Русија

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

БАРААТ СЕЗОНЦИ: Дневно може да се заработат до 150 евра

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

ДАВААТ ПО 2.100 ЕВРА: Бараат бравари, молери, заварувачи

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Во еден ден шест возачи им заминале во Германија

Долгот на САД со нов рекорд

Долгот на САД со нов рекорд

(ФОТО+ВИДЕО) Се продава остров каде нема да мора да плаќате данок

(ФОТО+ВИДЕО) Се продава остров каде нема да мора да плаќате данок

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Словенците плаќаат ако им доведете работник

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија

Мадуро сакал да префрла пари од Венецуела во Бугарија