25 Мај, 2019
0.0191

Кому најбогатиот човек на светот му подари 2 милијарди долари?

Објавено во: Финансии 19 Септември, 2018

Џеф Безос, сопстевеникот на Амазон моментално е најбогатиот човек на планетата и тој за само една година, успеал да го зголеми двојно своето богатство и сега тоа се проценува на 160 милијарди долари. На својот Твитер профил објавил дека со неговата сопруга Мекензи ќе искористат 2 милијарди од нивното богатство на Bezos Day One фондот.

Фондот ќе има две цели така што ќе финансира непрофитни организации кои им помагаат на сиромашните и ќе креира мрежа од непрофитни организации коишто ќе помага на луѓето со мали примања. Целта му е да го направи светот поубаво место за живеење. 

Досега Безос не бил некој огромен филантроп, ако се земе в предвид фактот дека има огромно богатсво. 

Можеби ќе ве интересира

ЖИВОТ НА ОПРЕДЕЛЕНО: 13 години се обидува да најде постојана работа

ЖИВОТ НА ОПРЕДЕЛЕНО: 13 години се обидува да најде постојана работа

Ова е бизнис од кој Србија може да процвета

Ова е бизнис од кој Србија може да процвета

(ВИДЕО) Девојче на 12 години заработува милиони

(ВИДЕО) Девојче на 12 години заработува милиони

Од 1 јуни во Македонија повеќе нема плаќање со високи суми во кеш

Од 1 јуни во Македонија повеќе нема плаќање со високи суми во кеш

Ова се две струки кои се најбарани во Германија

Ова се две струки кои се најбарани во Германија

НА ЕГЗОТИЧНО МЕСТО БАРААТ КЕЛНЕРИ: Нудат плата од 1.000 евра и авионски билет

НА ЕГЗОТИЧНО МЕСТО БАРААТ КЕЛНЕРИ: Нудат плата од 1.000 евра и авионски билет

Криптовалутите летнаа до небо: Биткоинот надмина 7200 евра

Криптовалутите летнаа до небо: Биткоинот надмина 7200 евра