04 Април, 2020
0.0307

Конститутивната седница на Собранието, Вељаноски ќе претседава

Објавено во: Македонија 30 Декември, 2016

За денеска е закажана конститутивната седница на Собранието на Македонија. 

Таа ќе започне во 13 часот. Пред денешната седница вчера се одржа координација на претседателот на Парламентот во заминување Трајко Вељаноски со претставници на партиите кои ќе имаат свои пратеници. СДСМ смета дека Вељаноски не треба да ја води седницата на Парламентот, иако тоа е превидено со Деловникот за работа на Собранието. Од Коалицијата на СДСМ  велат  дека најстариот пратеник треба да претседава со седницата.  Најстар меѓу народните избраници е Бранко Манојловски од ДУИ.

Според досегашната пракса конститутивната седница ја водеше најстариот пратеник. Од кабинетот на Вељаноски објаснуваат дека со деловничките измени од 2013 година дадено му е правото на последниот претседател да ја води конститутивната седница.

Можеби ќе ве интересира

Видео за донациите од Заеви: Еве што сподели портпаролот на СДСМ, Костадинов

Видео за донациите од Заеви: Еве што сподели портпаролот на СДСМ, Костадинов

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Уште седум ново инфицирани со Ковид-19 во Куманово

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Мобилна апликација за следење на информациите со КОВИД-19

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Статистика на Чулев за (не)почитување на мерките

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Вријат таборите: Кој е заслужен за помошта од Словенија - Мицкоски или Владата

Полициски час: Приведени 28 лица

Полициски час: Приведени 28 лица

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ДЕЦА ВНИМАВАЈТЕ: Далечинското учење е задолжително

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

ВАЖНО: Психолошка поддршка по телефон

Филипче: Чувајте се колеги!

Филипче: Чувајте се колеги!