29 Октомври, 2020
0.0414

Контроверзна изјава на Несторовиќ за маските, тврди дека не штитат

Објавено во: Балкан, Корона Вирус 13 Октомври, 2020

Маските не се никаква заштита, 85 отсто од луѓето ги носеле па пак се заразиле. 

Oва го тврди д-р Бранимир Несторовиќ од Србија. Тој се повикува на истражување кое покажало дека маските не се ефикасни. 

Несторовиќ, кој како што кажа го напушти Кризниот штаб на Србија затоа што му здосади „да биде црна овца“, го откри истражувањето на Центарот за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), што е Национален институт за јавно здравје на САД, кој наведува дека носењето маски е непотребно за сузбивање на ширењето на коронавирусот.

„Студија на ЦДЦ, во која беа испитани симптоматски пациенти со Ковид-19, покажа дека 70,6% од испитаниците изјавиле дека „секогаш“ носат маска, додека дополнителни 14,4% велат дека „често“ носат маска. Ова значи дека огромни 85% од заразените пациенти пријавиле редовно носење маски! Само 3,9% од заразените рекле дека „никогаш“ не носат прекривка на лице“, се наведува во текстот на кој се повикувал самиот д-р Несторовиќ.

Студијата покажа дека десетици илјади Американци се заразуваат со корона секој ден и покрај тоа што носат маски. 

Сепак кај нас и во регионот, носењето маски е задолжително, а за непочитување на мерката следат парични казни. 

Во последните 24 часа во Србија има 152  позитивни, додека 2 лица починале. На респиратори се приклучени 22 пациенти. Досега од вирусот починале вкупно 767 луѓе во Србија. 

Можеби ќе ве интересира

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

БАЛКАНОТ УРИВА РЕКОРДИ: Една земја се приближува до 3.000 нови случаи на ден

Грција тоне во долгови

Грција тоне во долгови

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

Бранимир Несторовиќ oбјави која возрасна група најчесто страда од коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

ГИ ИЗНЕНАДИ ЛЕКАРИТЕ: По преживеана клиничка смрт и 3 месеци во болница се избори со коронавирусот

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

Ги казнува своите вработени ако завршат во изолација

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

СРПСКИОТ ЕПИДЕМИОЛОГ Д-Р. КОН: Следните седум дена ќе бидат лоши, а ќе расте и бројот на смртни случаи

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ОСТРОВ ВО ХРВАТСКА: Откако почна пандемијата немале ниту еден заразен

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

ИМААТ НАД 1.100 НОВИ ЗАБОЛЕНИ: Словенија ги затвора општините

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија

Вучиќ прв ќе ја прими вакцината против Ковид-19 во Србија